TESTIRALI SMO: Nissan X-Trail 1.6 DCI X-Tronic

Auto 07. ožu 201608:49 > 08:54
Branka Todorović

Ako dobri, stari američki Jeep, kao rodonačelnik svih terenaca, zaslužuje da mu se podigne spomenik, japanski Nissan trebao bi dobiti barem specijalno priznanje kao prvi koji je uzorno udružio terenske mogućnosti i otmjenu udobnost, što mu uspijeva i danas. Ali, u tome više nije sam.

Danas su neka nova vremena pa svaki proizvođač automobila u svojoj ponudi ima barem jedan SUV i svi oni pokušavaju skinuti s trona moćni Nissan. Ipak, konkurenciji to za sada ne polazi za rukom.

Qashqai je i dalje najprodavaniji SUV, a novi X-Trail se prodaje mnogo bolje od starog modela. Gdje leži tajna uspjeha Nissana? Odgovor je sasvim jednostavan: ponudili su kupcima ono što su željeli, prije nego što je to učinila konkurencija.

Nova platforma Common Module Family (CMF), razvijena u alijansi Renault-Nissan, napravljena od čelika povećane mase osigurala je povećanje čvrstoće karoserije za više od 30 posto, a istodobno je, uz optimiranje svih sklopova, od motora mjenjača i podvozja, do unutrašnjosti masa smanjena za 105 kilograma.

Napredak je ne samo u stilu i opremi, nego i kvaliteti izvedbe koja se približila premium izvedbi. Iskorak u klasi vidljiv je u unutrašnjosti koja je funkcionalnija i skladnije opremljena.

X-Trail ima najudobnije oslanjanje u SUV klasi, ali i jednako udobna sjedišta

Zvučna izolacija je vrhunska, završna obrada je takva da može posramiti Mercedes i Audi. Prosječna potrošnja od 6,2 litre za vozilo s automatskim mjenjačem teško više od 1,5 tone odličan je rezultat, ali će kupce još više privući odlična aktivna sigurnost, bogata oprema i vrlo povoljna cijena. Ovoga puta testirao sam verziju sa samo prednjim pogonom i automatskim CVT mjenjačem – model koji kupci sve više traže. Danas nitko ne kupuje SUV da bi svakodnevno koristio blagodati pogona na sva četiri kotača. Nissan opet ima dobitnu kombinaciju: SUV s robusnim trapom, ali samo s prednjim pogonom (kao na testu). Je li to pun pogodak? Rekao bih da je. Jedinu ozbiljnu konkurenciju njemu predstavlja novi RAV4.

Made in Japan

Nissan je “odigrao” vrlo mudro u posljednjih deset godina. Kompaktnu klasu, u kojoj nema dovoljno novca, prepustio je drugima, a kupce je oduševio automobilom za koji nisu ni znali da ga toliko žele – Qashqaijem.

Japanski proizvođač je napravio model koji svi vozači stariji od četrdeset godina žele: SUV koji nije SUV. Qashqai nikada nije imao ambicije pridobiti one kupce koji se zavaravaju da će imati gdje iskoristiti svoj 4×4 pogon, već je “istjerao” vozače iz limuzina i objasnio im zašto je dobro imati malo više podvozje, ali i zašto je pozicija sjedenja u crossoveru bolja za vas kada imate više od 180 cm i 100 kg. Limuzine su kao što su nekada bile – iako danas jesu brže, štedljivije i tiše, ipak su limuzine, što znači da su niske, a kada imate 100 ili više kilograma, izlaženje iz vozila vam nije toliko ugodno kao kada ste imali dvadeset godina manje i bili u top formi. SUV-ovi i crossoveri dobro skrivaju vaše godine i vašu prekomjernu težinu – preko 40% vozača u Europi je gojazno (a i žene se zdušno trude pratiti ovaj trend).

Na kraju, gužve na autocestama širom Europe su za preko tri puta veće u odnosu na one od samo prije dva ili tri desetljeća. Rijetko gdje imate mogućnosti pojuriti preko 200 km/h, a i rijetko tko voli ili zna tako voziti. Više nije najvažnije biti brz, već je važnije biti “bahat”, viđen i primijećen, a SUV je za tako nešto daleko pogodniji od bilo koje limuzine.

Nissan je neokrunjeni kralj crossover i SUV klase automobila

X-Trail je s lakoćom moguće voziti gdje god želite. Zakrčeni grad, loši seoski putevi, autoceste, krivudavi planinski putevi, svaka vrsta puta odgovara ovom Nissanu. Zadnje Multilink oslanjanje daje ovom SUV-u odličnu stabilnost, a odličan, lagan, brz i progresivni elektro-servo upravljač vam nudi uživanje u preciznom nizanju krivina. Kad pretjerate s gasom, uvijek imate dojam da ste prikočili baš onoliko koliko je i trebalo jer elektronski sistem nadzora koči umjesto vas, za svaki kotač odvojeno. Kad sjednete u Hondu CR-V, Hyundai Tuscon ili veći Sante Fe, shvatite koliko je Nissan daleko ispred njih. Dok su Honda i Hyundai pokušavali dostići Nissan, Nissan je sišao stepenicu niže, i ponudio vozilo koje želi bar 90% vozača (sad, što si ga ne mogu svi priuštiti, to je nešto sasvim drugo). Tamo gdje se Honda CR-V opasno naginje, a Hyundai Tuscon već klizi po travi pored puta, X-Trail se drži putanje i jednostavno oduševljava svojom dinamikom vožnje. Ovaj Nissan je toliko neutralan, stabilan i upravljiv da sam na trenutak pomislio da vozim Qashqai. Ali, X-Trail je puno kvalitetniji – ne samo od manjeg i jeftinijeg modela iz svoje kuće, nego i od svog glavnog konkurenta, Honde CR-V. Nissan svoj X-Trail proizvodi u Japanu. Nissanove tvornice Shatai, Kanda i Fukuoka primjenjuju rigoroznu kontrolu kvalitete. Sve ovo navodim jer su u Hrvatskoj najzahtjevniji (i najteži) kupci japanskih automobila, koji biraju japanska vozila jer vjeruju u njihovu kvalitetu i pouzdanost, a organski ne podnose kvarove.

Aleksandar Todorović

Pouzdanost je kupcima i dalje vrlo važna

Zar auto mora izdržati bez kvara deset godina? Zar to nisu nerealna očekivanja? Očito da nisu, jer ih i dalje tvrdoglavo ispunjavaju Toyota (RAV4 se proizvodi u Japanu), Mazda (CX-5 se proizvodi u Japanu), i Nissan sa testiranim X-Trailom. Usprkos ogromnom napretku u proteklom desetljeću, korejski automobili su i dalje miljama daleko od japanske kvalitete.

Ovaj SUV može oduševiti totalne početnike za volanom i nepopravljivo loše vozače, ali i zadovoljiti iskusnije vozače, koji su navikli u zavoju dodavati gas. Nissanovi inženjeri su fenomenalno podesili ESP, koji na testiranom X-Trailu sa 19-icama funkcionira besprijekorno. Nisam nikada u životu vozio ovako stabilan SUV s tako visokim podvozjem. Ovaj Nissan jednostavno oduševljava, pa ako volite voziti, bit ćete zaljubljeni u njega do kraja života.

Aktivna kontrola vožnje “pegla” neravnine s ceste: X-Trail automatski koči i podešava obrtni moment motora kad naletite na neravne površine na kolniku.

X-Trail voli regionalne ceste, ali i grad: prednja i zadnja kamera s ptičjim pogledom od 360 stupnjeva učinit će život puno ljepšim onima koji mrze parkiranje. Elektro-servo asistencija upravljača pri malim brzinama je toliko snažna da za manevriranje gradom treba utrošiti istu količinu energije kao i za jutarnje prelistavanje novina. X-Trail će roditelji jednostavno obožavati, ne samo zbog jednostavnog parkiranja, već i zbog zadnjih vrata koja se otvaraju gotovo pod kutom od 90 stupnjeva, pa stavljanje i vađenje dječjih sjedalica bude puno ugodnije. Ogromni prtljažnik od 550 litara s vratima koja se elektronski otvaraju, i uz doplatu za treći red sjedala, čine ovaj SUV odličnim izborom za obitelj, svakako, ako vam je maksimalna brzina od 182 km/h dovoljna (proizvođač optimistično obećava 186 km/h).

Što je toliko sjajno kod 1.6 dCi motora?

Naravno, motor ima lanac, kao i svaki agregat koji se nalazi pod Nissanovom haubom, i razvijan je u suradnji s Renaultom, a jednako dobro radi u Mercedesu C klase (180 CDI). Mercedes i Nissan rado prešute da je to izvorno Renaultov motor. Motor pod haubom od 130 KS toliko lijepo radi i toliko dobro vuče iz niskih obrtaja da mi je sasvim jasno zašto su Mercedesovi inženjeri položili oružje i priznali da ne mogu napraviti tako dobar motor radne zapremine od 1,6 litara (Mercedes za svoje modele kupuje francuske motore). Ne znam kako će Hrvati ovo podnijeti, jer je dobro poznato da su veći ljubitelji njemačke auto industrije i općenito svega što je njemačko od samih Nijemaca.

Turbo dizelaš 1.6 dCi sa 16 ventila razveselit će svakog vozača prosječnom potrošnjom od 6,4 litre goriva. Iako ima relativno malu radnu zapremninu, zahvaljujući common-rail direktnom ubrizgavanju goriva i turbo punjaču promjenjive geometrije, Nissan-Renault dizelaš nudi obrtni moment od 320 Nm i to pri samo 1.750 o./min. radilice. Mogućnosti motora su idealno usklađene s automatskim CVT mjenjačem. Vrlo dobar prijenos snage i izvrsno usuglašena suspenzija omogućuju ovom Nissanu X-Trail da “pleše” na lošim cestama.

Jako rijetko poskakuje, jednostavno klizi, a udari se osjete samo na verziji sa 19-icama (kupite verziju sa 17-icama ako nemate namjeru prolaziti kroz zavoje kao Schumacher). Nemojte misliti da 320 Nm i 130 KS nije dovoljno za X-Trail, jer on ima jednako dobra međuubrzanja kao konkurencija sa turbo dizelašima od 2,0 litre. Brojke su jasne: Nissan X-Trail potroši 15 sekundi da bi ubrzao od 80 do 120 km/h. Toliko vremena traži i Ford Kuga 2.0 TDCi (140 KS, 340 Nm), dok Mazda CX-5 2,2 litara (150 KS, 380 Nm) potroši 16 sekundi, Škoda Yeti 2.0 TDI (140 KS, 320 Nm) 15 sekundi, a VW Tiguan 2.0 TDI (140 KS, 320 Nm) 15,5 sekundi.

Branka Todorović

U čemu je trik?

Prije svega, Nissan X-Trail je lakši od modela kojeg je naslijedio, ali je sa svojih 1.680 kg ipak teži od konkurencije (od njega je teži, recimo, novi Jeep Cherokee s 1.790 kg), dok Mazda CX5 ima samo 1.475 kg, Tiguan tek 1.540 kg, a Yeti točno kao i njegov “njemački brat”. Ford Kuga ima 1.617 kg. Odakle onda tako dobra međuubrzanja kod Nissana X-Trail? Jednostavno, ima efikasniji mjenjač koji manje gubi silu i snagu u prijenosu od motora do kotača, a također ima i bolju trakciju.

Jako povoljna cijena od 210.700 kuna osigurat će Nissanu X-Trailu dovoljno kupaca

X-Trail kupcima u Europi dolazi iz Japana, s japanskim gumama Bridgestone i Yokohama. Kontrola kvalitete je ista kao za premium brend Infiniti, zato posebno ističem da je cijena za X-Trail od 210.700 kuna ugodno niska. Ovo je, prije svega, automobil koji je proizveden u Japanu, ni manje ni više od toga, a novac je samo vaš, pa imate pravo kupiti ili ne kupiti japanski automobil.

Puno napredne tehnologije: Vrhunska aktivna sigurnost

X-Trail je napravljen izuzetno kvalitetno i ozbiljno. U interijeru se nije nimalo štedjelo. Završna obrada mogla bi posramiti kompletnu njemačku konkurenciju, a cijena ugrađenih materijala japansku. Modernom dojmu o interijeru doprinose maštoviti kokpit i centralna konzola, kombinacija s automatskim klima uređajem i Connect navigacijskim sustavom izgleda atraktivno. Ovaj sustav, između ostalog, objedinjuje Bluetooth, USB i iPad/iPhone konekciju, s ekranom osjetljivim na dodir i Google™ Send to Car tehnologijom, koja vam omogućuje da na kućnom računalu odaberete određenu rutu puta, te da je putem interneta proslijedite navigaciji u automobilu.

Novi Nissan je na Euro NCAP crash testu ispunio očekivanja u ovoj klasi vozila – osim što je dobio maksimalnih pet zvjezdica, on nudi dobru zaštitu pri bočnom i frontalnom udaru doslovno za sve dijelove tijela. Pogledajte sliku s Euro NCAP crash testa i vidjet ćete da su svi dijelovi lutke obojeni u zeleno i žuto (zelena boja označava da je zaštita dobra, a žuta da je adekvatna). Kod skupljeg BMW X3 to nije slučaj. Kod BMW-a X3 zaštita za toraks je slaba, grudi lutke su dakle obojeni neprihvatljivom smeđom bojom za jedan premium SUV. Navodim originalni opis Euro NCAP agencije: “In the more severe side pole impact, protection of the chest was weak.” Dakle, u snažnijem bočnom sudaru, zaštita grudi je loša.

Nissan nudi odličnu sigurnost

U odnosu na konkurenciju, Nissan ima napredniju tehnologiju aktivne sigurnosti, koja je jednako važna kao i pasivna sigurnost. Novi Nissan ima tri sigurnosna sustava, koji su objedinjeni u takozvani Nissan Safety Shield – sigurnosni štit. Prvi od njih je Blind Sport Warning, zadužen za nadzor “mrtvog kuta”. On funkcionira sjajno i izuzetno vam puno pomaže u vožnji automobila kroz Srbiju (upozorava vozača treptanjem ikonice u retrovizorima, a zatim i zvučnim signalom). Jako je dobar i sustav za automatsko prepoznavanje znakova (dio srednjeg paketa opreme Accenta).

Lane Departure Warning je sustav koji vam može spasiti život: svaki put kad nagazite bijelu crtu bez uključenog pokazivača smjera, ovaj sustav će se oglasiti glasnim zvučnim i vizualnim upozorenjem.

Najzanimljiviji je sustav Moving Object Detection, koji uz pomoć četiri širokokutne kamere, integrirane na prednjem i stražnjem dijelu vozila i u bočnim retrovizorima, omogućuje da okolinu vozila sagledate iz ptičje perspektive, pod kutom od 360 stupnjeva. Slobodno se možete osloniti na sliku nadzornih kamera, koja se prikazuje na centralnom zaslonu. Treba naglasiti da novi Nissan serijski ima usavršeni ESP (BESP 9. generacije), koji funkcionira izvanredno, te pri naglom izbjegavanju prepreke na putu spašava živote.

Novi Nissan prodaje se sa tri osnovna paketa opreme: Visia, Acenta i Tekna. Nivo opremljenosti odražava Nissanovu odlučnost da svim kupcima ponudi visoku tehnologiju. Stoga svi modeli dolaze sa Stop & Start sistemom, šest zračnih jastuka, alu felgama i tempomatom (svi Nissanovi motori imaju lanac umjesto zupčastog remena, što daje dodatnu sigurnost).

Aleksandar Todorović

Što ona kaže: Sjajan SUV! Novi X-Trail je ostao jednako upotrebljiv, ali je postao puno luksuzniji, stabilniji i oku ugodniji. Jednako je otmjen i interijer, koji odiše luksuzom zahvaljujući kvalitetnim materijalima i nudi dosta udobnosti. Vaša obitelj će s ovim vozilom dobiti najviši mogući nivo sigurnosti, jer je X-trail na Euro NCAP crash testu osvojio maksimalnih pet zvjezdica. Nissan X-Trail je ugodno iznenađenje u SUV klasi. Do sada je Nissan nudio “samo” robusan, kvalitetan i pouzdan X-Trail, koji je bio najsposobniji na cesti i van nje kada je u pitanju 4×4 prijenos.

Kome je namijenjen ovaj automobil?

Tradicionalni kupci Nissanovih 4×4 SUV-ova će svakako sa oduševljenjem birati ovaj vrlo štedljiv i vrlo udoban automobil, ali će ga morati kupiti s ručnim mjenjačem. X-Trail je SUV sa oznakom “Made in Japan”. Znači li to vama nešto? Oni kojima to znači, već vide ovaj Nissan u svojoj garaži. Ako ste već planirali kupiti Qashqai, smognite hrabrosti i kupite X-Trail, još kvalitetniji, uglađeniji, prostraniji i u svakom pogledu uspjeliji SUV. Ako vam se sviđa Honda CR-V, nemojte od nje odustati, jer drži cijenu bolje od Nissana, pa će vam nadoknaditi to što se malo više kvari i nudi lošije vozne osobine.

PREDNOSTI: Odličan štedljiv motor od 130 KS, koji je dovoljno elastičan i snažan za preticanja. Vrhunsko oslanjanje – pravi kompromis između udobne i vrlo udobne suspenzije. Odlična ponuda prostora, mjesta ima puno i na stražnjem sjedalu. Veliki prtljažnik od 550 litara je vrlo varijabilan. Bogata oprema, umjerena cijena, umjerene cijene servisa. Odlična kvaliteta, vrhunska pouzdanost. Vrlo dobra finalna obrada i još bolja ergonomija. Odlična aktivna sigurnost. Jako malo zamara na dužim putovanjima. Moćni farovi nude širok i dubok snop. Jako dobro drži cijenu i nudi veliku varijabilnost. Nudi dosta prostora za koljena i glave putnika. Dobra kvaliteta audio uređaja. Genijalno I-Key dugme. Napredni ESP devete generacije (BESP). ECO prekidač smanjuje obrtni moment i samim tim potrošnju. Izuzetno efikasne kočnice (pri brzini od 100 km/h do zaustavljanja pređe samo 36 m). Garancija od pet godina.

MANE: Paleta motora je zaista slaba – samo jedan motor, ali, na sreću, dizelaš po ukusu kupaca u Srbiji, 1.6 dCi. Mala nosivost od 470 kg pomalo razočarava: čemu onda tako dobra ponuda prostora, treći red sjedala i veliki prtljažnik? Treći red sjedala je novina za X-Trail, ali na njemu ima mjesta samo za Hobite i patuljke. Veliki promjer okretanja od 12,2 metara – Honda CR-V traži samo 11,4 m za isti manevar. Maksimalna brzina je ipak samo 180 km/h. Previše liči na manji Qashqai. Honda CR-V, Hyundai Sante Fe izgledaju bolje. Verzija sa automatskim mjenjačem se ne može kupiti sa pogonom 4 x 4.

Cijena: od 210.700 kuna

DIMENZIJE:
Duljina: 4.640 mm
Širina: 1.820 mm
Visina: 1.710 mm
Međuosovinski razmak: 2.705 mm
Razmak od tla: 210 mm
Prtljažnik: 550/1.982 l
Težina: od 1.500 kg

MOTOR:
Zapremina: 1.598 ccm
Snaga: 130 KS pri 4.000 o./min.
Obrtni moment: 320 Nm pri 2.000 o./min

PERFORMANSE:
Ubrzanje od 0 do 100 km/h: 11,4 s
Maksimalna brzina: 180 km/h
Potrošnja (tvorničko obećanje): 4,9 litara
Potrošnja na testu: 6,4 litre
EuroNCAP crash test: 5 zvjezdica

OCJENE (od 1 do 5)

Prosječna ocjena: 4,7
Dizajn: 5,0
Sigurnost: 4,5
Motor i mjenjač: 4,5
Performanse: 3,0
Potrošnja: 5,0
Cijena i garancija: 5,0
Udobnost: 5,0
Ponašanje na putu: 5,0
Kvaliteta i pouzdanost: 5,0
Ponuda prostora: 5,0
Opći dojam: 5,0
Paleta motora: 1,0
Mogućnost dalje prodaje: 5,0

Autor teksta i fotografija je Aleksandar Todorović, urednik portala Najboljiauto.com i Testoviautomobila.Net.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.