Dionica Ine skočila za gotovo 10 posto, 'uzletio' i MOL

Ekonomija 27. pro 201610:01 > 13:29
Pixabay

Nakon objave kako će Hrvatska u svoje ruke vratiti Inu, o čemu je premijer govorio na Badnjak, danas, prvog dana trgovanja na Zagrebačkoj burzi od Badnjaka, dionica naftne kompanije skočila je za 9,37 posto.

U utorak, odmah nakon početka trgovanja na Zagrebačkoj burzi dionice Ine našle su se u fokusu ulagača. Odmah nakon otvaranja protrgovano je 14 dionica, a cijena je skočila 9,37 posto na 3.199 kuna.

Dario Čehić, član NO INA-e, smatra da to nije zbog najave Vlade o otkupu dionica.

“Jedan razlog je ocjena tržišta da će cijene nafte u jednom srednjoročnom razdoblju rasti, a INA je takva vrsta kompanije da rast cijene nafte pozitivno na nju utječe. Druga je stvar što su investitori prepoznali vrijednost započetih ulaganja u obnovu rafinerija, prvenstveno u pogon za obnovu teških ostataka u Rijeci”, rekao je Čehić za N1.

Cijeli razgovor sa članom Nadzornog odbora INA-e donosimo na OVOM LINKU.

 Osim Inine, u uzletu je i dionica MOL-a:

Podsjetimo, hrvatski premijer Andrej Plenković, potpuno neočekivano, odlučio je na sam Badnjak dati izjavu za medije.

MOL je dobio arbitražni spor protiv Hrvatske u Genevi. Arbitraža je pokrenuta u studenom 2013., a MOL je kao vlasnik 49 posto dionica Ine tvrdio da Vlada nije ispunila obveze iz Glavnog ugovora o plinskom poslovanju i njegovih dodataka iz 2009.

“Vijest koju vam želimo priopćiti odnosi se na INA-u. Donijeli smo političku odluku o povratku INA-e u vlasništvo Hrvatske. To zna i mađarska strana”, kazao je tada premijer.

Višše čitajte na OVOM LINKU.

Najavu premijera Andreja Plenkovića za N1 je u utorak komentirao i Slavko Linić.

Treba li pokušati vratiti Inu?

“Jednostavan je odgovor – Inu treba preuzeti u tijelu upravljanja. Prema tome, bitno je postići većinsko vlasništvo od 51 posto i kao većinski vlasnik uzeti upravljanje iz jednostavnog razloga što je MOL pokazao da nije strateški partner i da ga proizvodnja i ulaganje u Inu ne zanima. Njega zanima samo tržište Ine i to je, sada je jasno, bilo neprijateljsko preuzimanje. To je štetno za Inu i to je razlog da Vlada treba donijeti odluku o preuzimanju upravljanja.”, kazao nam je Linić.

Više donosimo na OVOM LINKU.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.