Ponekad dobra ideja i marljivi radnici nisu dovoljni za razvoj i uspješno poslovanje neke tvrtke. Ono što sigurno olakšava rad su bespovratna sredstva iz Europske unije. Ove godine hrvatski poduzetnici olakšali su europske fondove za 800 milijuna eura. U godini koja slijedi, procjenjuje se da bi se ta brojka mogla popeti na gotovo milijardu eura.
Bespovratna sredstva iz europskih fondova ne smiju samo projuriti pored poduzetnika. Kako ih zaustaviti najbolje znaju u firmi Altpro, koja se bavi razvojem i proizvodnjom signalno-sigurnosne opreme za željeznička vozila i infrastrukturu. Oni su aplicirali za EU projekte i prije hrvatskog članstva u Uniji.
“Prvi projekt koji smo povukli bio je FARE 2006. godine. Imamo tog nekakvog iskustva, ali sada ima puno više toga. Natječaji se otvaraju na mejsečnoj bazi./Nitko u Hrvatskoj se ne može žaliti s brojem natječaja za bespovratna sredstva koja su otvorena”, kazao je Petar Milas, voditelj europskih projekata u Altpro.
U osam godina iz fondova su ukupno dobili više od sedam milijuna kuna.
“To znači jako puno. Pogotovo tvrtkama koje se bave istraživanjem i razvojem, dakle tvrtke koje imaju i proizvodnju i inženjere, pa i svima ostalima. To vam je recimo besplatan novac, novac za kojeg ne radite toliko puno koliko radite za nekakvo vaše klasično poslovanje”, dodao je Milas.
“U 2016. godini smo za sada puno više prijavili nego što smo povukli. Ukupno smo prijavili preko 20 milijuna kuna bespovratnih sredstava”, istaknuo je Milas.
Zbog velikog broja projekata prijavljenih ove godine, iduće godine očekuje se još veći broj ugovorenih projekata.
“Republika Hrvatska je u 2016. godini povukla oko 850 milijuna eura. Dakle, u 2017. godini možemo očekivati barem jednu milijardu eura ugovornih projekata tijekom 2017. godine”, istaknula je Danijela Pečevski iz Sektora za međunarodne poslove i EU pri HGK.
Samo je od 2003. godine HGK sudjelovala u projektima vrijednima 120 milijuna eura. Ove godine Hrvatska je povukla oko 300 milijuna eura više nego 2014. i 2015. godini. Jedan od razloga je veći broj raspisanih natječaja.
“Jednako tako i jačanje kapaciteta u tijelima državne uprave. Zaslužno je i pojednostavljen princip procedure i svakako bolja informiranost poduzetnika gdje i HGK čini sve da ih bolje informira i upozna s procedurama”, kazala je Pečevski.
Koja je vlada bila uspješnija – manje je bitno, važno je da hrvatski poduzetnici do 2020. godine maksimalno iskoriste više od 10 milijardi eura koji im stoje na raspolaganju.
“Vrijeme jako brzo teče. Želim vjerovati da unatoč turbuletnom političkom razdoblju u kojem smo bili ove godine da te turbulencije nisu imale negativan utjecaj na cijeli sustav cijele administracije. To je pravo pitanje za sve nas – i poziciju i opoziciju, koji bi htjeli da taj proces bude što uspješniji”, naglasio je bivši ministar egionalnog razvoja i fondova Europske unije Branko Grčić.
Da bi se povuklo što više novaca, slažu se svi, prije svega potrebna je dobra ideja i marljive ruke radnika.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.