Ministar poljoprivrede Tomislav Tolušić izjavio je u nedjelju da je namjera pravilnika, kojim su povećane pristojbe i pojačan fitosanitarni nadzor pri uvozu voća i povrća iz zemalja izvan EU, bila isključivo briga o kvaliteti hrane koja dolazi u Hrvatsku a ne nanošenje štete susjednim zemljama, te je najavio da će razgovarati s njihovim ministrima.
Tolušić je rekao da se pravilnik kojeg je donijelo njegovo ministarstvo odnosi na 168 zemalja u svijetu koje nisu u EU. Rekao je da mu je žao ako se to ispolitiziralo jer definitivno tako nije trebalo biti, kao i da po njemu ne postoje razlozi za protumjere Srbije.
“Očekujem da ćemo sjesti sa ministrima iz susjednih zemalja kroz tjedan ili dva i da ćemo vidjeti u čemu je točno problem. Do sada smo dobili prigovor samo iz Srbije i vidjet ćemo što se može napraviti po tom pitanju”, izjavio je ministar Tolušić odgovarajući danas u Sinju na pitanja novinara o protumjerama iz Srbije.
Napomenuo je da cijena robe u jednom kamionu koji dolazi u Hrvatsku 250 do 300 tisuća kuna, a pregled iznosi dvije tisuće kuna te da se radi o “iznosima koje na jednoj generalnoj razini nisu veliki”. Napomenuo je i da je prošlog tjedna iz Srbije pregledano pet kamiona, iz Bosne i Hercegovine tri i iz Albanije četiri kamiona.
“Govorimo o relativno malom broju, ali, kažem, žao mi je ako je to dovelo do problema s druge strane. Tu smo, ako treba sjesti i razgovarati. Ministarstvo poljoprivrede je tu”, poručio je ministar Tolušić.
Hrvatsko ministarstvo poljoprivrede donijelo je u srpnju novi pravilnik kojim se uvodi kontrola većeg broja vrsta voća i povrća koje se uvozi iz trećih zemalja nego dosad, a naknada za inspekcijski nadzor povećava s 90 na 2000 kuna.
Srbija je spremila stroge mjere kojima će uzvratiti Hrvatskoj ukoliko ne promijeni pravilnik kojim su pogođeni i srpski izvoznici. Carinske ispostave na graničnim prijelazima prema Hrvatskoj dobile su upute o primjeni mjera, ali će se sačekati ishod razgovora resornih ministara zemalja regije u ponedljeljak 8. kolovoza, potvrđeno je Hini iz više neslužbenih izvora bliskih srbijanskoj vladi i ministarstvu poljoprivrede.
Beogradski mediji, međutim, pišu kako je Srbija od jučer, “osim voća i povrća, strogim kontrolama podvrgnula i sve druge proizvode iz Hrvatske, zbog čega ih neće biti na tržištu u narednih 30 dana, koliko traje ta procedura”.
Ministar trgovine Srbije Rasim Ljajić, koji večeras prisustvuje pripremnom sastanku, za N1 kaže da se nada da će Hrvatska povući odluku koju je donijela jer je u suprotnom neizbježno uvođenje protumjera. Ljajić ističe da Srbija, Makedonija, Bosna i Hercegovina i Crna Gora u prvom redu očekuju reakciju hrvatske vlade, a tek ako se to ne dogodi tražit će intervenciju Brisela kako bi se povukla mjera za koju smatraju da je u suprotnosti sa Sporazumom o stabilizaciji i pridruživanju.
Ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa Bosne i Hercegovine Mirko Šarović smatra da je najbolje rješenje za trgovinski spor koji je nastao između Hrvatske i država zapadnog Balkana zbog povećanja iznosa pristojbi za nadzor nad kvalitetom uvezenog voća i povrća izmjena te odluke i primjena tarifa kakve vrijede u drugim državama-članicama Europske unije.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.