Ministar zaštite okoliša i energetike Tomislav Ćorić rekao da je budući predsjednik Uprave Ine Fasimon izjavom o potencijalnom zatvaranju stotina radnih mjesta u sisačkoj rafineriji nepotrebno "zagadio" cijeli proces oko Ine te da je jedan od Vladinih strateških ciljeva u Ini zadržavanje visoke razine zaposlenosti u Sisačko-moslavačkoj županiji.
“Što se tiče Fasimonova intervjua, hrvatska Vlada i MOL u kontekstu upravljanja Inom strateški su partneri i držimo da svaki potez u upravljanju tom kompanijom treba biti plod dogovora. Vlada je angažirala konzultante za otkup dionica Ine od MOL-a i mislimo da bilo kakve akcije van toga konteksta nemaju smisla”, rekao je Ćorić na konferenciji “Hrvatsko energetsko tržište u Europskoj energetskoj uniji”, zamoljen za komentar Fasimonovih riječi kako se razmišlja o zatvaranju 400 do 500 radnih mjesta u sisačkoj rafineriji.
Fasimon je u četvrtak u Budimpešti uz ostalo najavio zatvaranje pogona u Sisačkoj rafineriji, ali i obećao da će svi radnici biti zbrinuti. “Moje stajalište, s obzirom na poslovne rezultate tvrtke, jest da Sisak ne zarađuje novac. To znači da je potrebna transformacija, a ono što će se najvjerojatnije dogoditi jest da će rafinerija biti na jednoj lokaciji, a druga će se iskoristiti za logistiku, za druge industrijske namjene”, rekao je Fasimon, glavni šef MOL-a u Mađarskoj u intervjuu za vijesti RTL-a.
Na pitanje kako će riješiti socijalni problem koji će biti ogroman rekao je da prvo mora osmisliti što će učiniti i koliko ljudi treba za to. Ćorić je rekao da tek po Fasimonovoj inauguraciji na mjesto predsjednika Uprave Ine očekuje “da čujemo mađarsku stranu”.
“Vjerujem da će se razgovori voditi na razini Nadzornog odbora, u planu aktivnosti za ovu godinu o tome nema niti govora. U narednim mjesecima ćemo prije svega iskomunicirati naše stavove, oni s nama svoje i vjerujem da ta njegova izjava ne treba više biti predmet rasprava. Naše pozicije u tom kontekstu su jasne”, naglasio je Ćorić.
Istaknuo je da je jedan od hrvatskih strateških ciljeva vezanih uz Inu zadržavanje visoke razine zaposlenosti u Sisačko-moslavačkoj županiji, kao i da se kontinuirano komunicira o Ini kao o vertikalno integriranoj kompaniji, što podrazumijeva i rafinerijski biznis.
Na pitanje novinara što misli, zašto MOL, koji je rekao da bi prodao svoj udio u Ini po fer cijeni sada praktički iznosi komentare koji bi se reflektirali na višegodišnje poslovanje Ine, Ćorić je kazao kako vjeruje da u predstojeći proces analize stanja, odnosno procjene vrijednosti dionica Ine, ne treba “zagađivati takvim jednostranim potezima, jer to nije potrebno”.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.