Srednji tečaj švicarskog franka u utorak je iznosio 7 kuna i 26 lipa, ali, kao što već znamo, kreditni švicarac zakonom je zamrznut na 6 kuna i 39 lipa. Ipak, to nije dugoročno rješenje.
Radna skupina koja ga treba donijeti još se nije sastala, no prijedlozi polako izlaze na vidjelo. Istovremeno, rješenja za “švicarce” traže se i u regiji i niti jedno nije potpuno isto.
Detaljni plan za dugoročno rješenje krize Udruga franak trebala bi predstavit u četvrtak. Danas su zalet hvatali u Saboru.
“Mi zagovaramo konverziju kredita u kunske kredite, nadamo se da će rješenje ići u tom smjeru, a naravno sve ostalo ćemo dogovarati na radnoj skupini, pa evo vidjet ćemo”, istaknula je katarina Lucić
U radnoj skupini su i poslovni bankari koji traže rješenje temeljeno na socijalnoj razlici među dužnicima. Podrška im je stigla i od predsjednika talijanskog senata Pietra Grassa koji je u Saboru kritizirao zamrzavanje tečaja kao mjere koja ide na štetu talijanskih banaka. U udruzi franak, taj pritisak odbacuju.
Dok hrvatska čeka dugoročno rješenje, bitka 10 tisuća slovenskih štediša tek počinje. Njima se sviđa i hrvatski model, ali im je još bolji – kompletni moratorij. To znači da se u dogovorenom razdoblju ne bi plaćala ni kamata ni rata.
Ipak, najdramatičnija situacija je u Bosni i Hercegovini gdje je među 10-ak tiusća štediša zabilježeno čak 20 samoubojstava koji se povezuju s kreditima u švicarskim francima. Hoće li se pronaći rješenje?
Pogledajte više u prilogu novinara N1 Antonija Zavade.