Cijene nafte u ponedjeljak ne osciliraju značajnije, pri čemu je na američkom tržištu cijena barela blago porasla nakon četiri tjedna pada, dok je na londonskom tržištu blago pala.
Nakon prošlotjednog rasta za 1,8 posto, jutros je na londonskom tržištu cijena barela skliznula pet centi, na 74,25 dolara. Na američkom je tržištu, pak, barel poskupio 0,2 posto, na 68,85 dolara, nakon što je prošloga tjedna pojeftinio 2,4 posto.
Analitičari kažu da se može očekivati da će potražnja za naftom u SAD-u ostati snažna, s obzirom da je u petak objavljeno da je američki bruto domaći proizvod (BDP) u drugom tromjesečju porastao 4,1 posto na godišnjoj razini, gotovo dvostruko brže nego u prethodnom kvartalu i najbrže u gotovo četiri godine.
Međutim, osjetniji rast cijena barela sprječavaju trgovinske napetosti između SAD-a i Kine. Od početka svibnja Kina i SAD održale su nekoliko krugova pregovora u kojima SAD pokušava smanjiti svoj trgovinski deficit s Kinom od 375 milijardi dolara, no bez rezultata. Stoga predsjednik SAD-a Donald Trump prijeti Kini uvođenjem novih carina, a Peking poručuje da priprema protumjere.
Slabija potražnja za naftom u SAD-u i Kini, zbog usporavanja gospodarstva izazvanog trgovinskim sukobom tih dvaju najvećih svjetskih potrošača nafte, vjerojatno bi značajno pritisnula tržišta, kažu analitičari.
„Zabrinutosti zbog trgovinskog rata između SAD-a i Kine i dalje pritišću cijene, dok odluka Saudijske Arabije o privremenoj obustavi isporuka kroz prolaz u Crvenom moru nije uspjela potaknuti rast cijena”, kaže Stephen Innes, direktor trgovanja u tvrtki OANDA Brokerage.
Saudijska Arabija prošloga je tjedna izvijestila o privremenoj obustavi isporuka nafte kroz ključni tjesnac u Crvenom moru Bab al-Mandeb zbog napada na njezina dva tankera. Značajniji rast cijena nafte onemogućuju i naznake rasta proizvodnje u SAD-u. U petak je tvrtka Baker Hughes objavila da je prošloga tjedna broj naftnih postrojenja u SAD-u povećan po prvi put nakon tri tjedna.
Broj postrojenja povećan je za njih tri, na ukupno 861 postrojenje. Kako je u istom lanjskom razdoblju aktivno bilo samo oko 770 postrojenja, znatno veći broj sadašnjih aktivnih postrojenja pokazuje da američkim proizvođačima odgovaraju ove razine cijena, pa povećavaju proizvodnju. A to, pak, onemogućuje značajniji rast cijena.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.