Mostarski Aluminij pozvao je u petak vlasti u Federaciji BiH da spriječe gašenje ove kompanije nakon što je državna kompanija za nadzor sustava u toj zemlji najavila je da će im u nedjelju obustaviti isporuku električne energije.
“Dobili smo obavijest od Nadzornog operatera sustava (NOS) da u nedjelju počinju s isključenjem Aluminija s mreže. To znači prekid opskrbe električnom energijom koji će izazvati nesagledive posljedice po poslovanje Aluminija. Time će se uništiti ono što ni rat nije mogao uništiti”, rekao je direktor Aluminija Dražen Pandža na izvanrednoj konferenciji za novinare.
Mostarski Aluminij je zbog visoke cijene električne energije, sirovina i ranije stvorenih gubitaka koji se procjenjuju na iznad 150 milijuna eura, te razmjerno niske cijene metala doveden u gotovo bezizlaznu situaciju. NOS je najavio isključenje s napajanja električnom energijom jer je Aluminij u međuvremenu izgubio dobavljača, te nije izmirio obveze prema ovoj državnoj kompaniji.
“Ne možemo preživjeti takav način gašenja. Štete će biti nesagledive. Imamo još 48 sati života”, dramatično je upozorio Pandža. Zbog složenog tehnološkog procesa proizvodnje aluminija, za gašenje ćelija u pogonu Elektrolize potrebno je više dana kako bi se spriječilo da se smrznu i tako trajno onesposobe za eventualni nastavak rada. Direktor Pandža ustvrdio je kako bi takav scenarij imao kataastrofalne posljedice.
“Moramo posebno istaknuti i da je to sve opasnost za same uposlenike, njihovo zdravlje i živote. Ekonomske štete su pak nesagledive. Pokušali smo kontaktirati nadležne, ali nemamo nikakav odgovor”, dodao je.
Pojasnio je kako od vlade Federacije BiH, koja je 44-postotni suvlasnik, pokušavaju dobiti pomoć kako bi prebrodili ovu krizu. “Ako je ovo država prava, onda apeliram da se ispoštuje ono što je potpisano. Mi ne tražimo ništa drugo osim onoga što je vlada bila dužna ispuniti prema nama”, objasnio je direktor Aluminija.
Predsjednik Nadzornog odbora Aluminija Dalibor Miloš pojasnio je da je teret nagomilanih dugova, nelikvidnost, nemogućnost dobivanja bankarskih jamstava za sklapanje dugoročnih ugovora za nabavu električne energije, te potpuni poremećaj s cijenama struje i glinice, doveli ovu kompaniju do točke s koje sami ne mogu dalje. Pojasnio je kako je sada sve na vladi Federacije BiH.
“Mi ćemo se nastaviti boriti. Rješenje je u rukama Vlade FBiH koja treba ispuniti potpisane sporazume”, rekao je predsjednik Nadzornog odbora Aluminija. Miloš je istaknuo i kako se vlada Federacije BiH obvezala subvencionirati troškove električne energije.
Uz Federaciju BiH, 44-postotni udjel imaju radnici te 12 posto je suvlasnik vlada Republike Hrvatske.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter |Facebook | Instagram.