Skupština 3. maja: Statutom omogućeno imenovanje višečlane uprave

Ekonomija 31. pro 201812:41 > 12:43
N1

Dioničari 3. maja u ponedjeljak su na izvanrednoj glavnoj skupštini prihvatili izmjene statuta tog brodogradilišta, kojima je ponovno uvedena mogućnost imenovanja višečlane Uprave, s najviše pet članova.

Predsjednik sindikalnog odbora za opstojnost 3. maja Juraj Šoljić izjavio je nakon skupštine da je odluka o izmjeni statuta donesena prekasno.

“Odgovornost je na upravi Uljanika koja nije napravila sve da 3. maj ne dođe u situaciju da se na Trgovačkom sudu odlučuje o stečaju”, rekao je Šoljić ističući da je 500 ljudi već otišlo iz brodogradilišta te se strahuje da bi ih nakon blagdana moglo otići još.

Apelirao je na potencijalne partnere i ponuđače da svoje ponude predaju do 25. siječnja, kako bi se prekinula agonija i završili započeti brodovi.

Riječki 3. maj u sastavu je Uljanik grupe, a pulski je Uljanik prije desetak dana raskinuo strateško partnerstvo s Kermas energijom Danka Končara te odlučio ponovno pokrenuti proces traženja i slanja poziva investitorima spremnima uložiti u restrukturiranje.

U izjavi nakon današnje skupštine, riječki gradonačelnik Vojko Obersnel također je kazao kako je skupština održana barem godinu dana prekasno.

Po stoti put smo čuli kako Uprava Uljanika čini velike napore da riješi probleme 3. maja, no, vidimo da kreće postupak otvaranja stečaja, posve čudna i neprirodna situacija, rekao je.

Obersnel je također istaknuo da je “3. maj završio program restrukturiranja i postao član Uljanik grupe s podebljim stanjem na svom računu, a danas je u situaciji da se nalazi pred stečajem”.

“Vlasnik 3. maja jest u problemima, ali još uvijek nije pred stečajem,” rekao je Obersnel, koji smatra da za sve što se događalo u zadnjih godinu dana odgovornost snose uprave 3. maja i Uljanika.

Od njih, kaže, očekuje da u idućih mjesec do dva ipak iznađu mogućnosti da se izbjegne stečaj 3. maja.

Na novinarsko pitanje što je na skupštini kazao direktor 3. maja Maksimilijan Percan, Obersnel je prenio da su “predsjednik Uprave 3. maja i član Uprave Uljanika po stoti put ponovili da čine maksimalne napore da se prevlada postojeća situacija.”

Na upit o gašenju industrije u Rijeci, Obersnel je odgovorio da je Rijeka imala svoj križni put s procesom deindustrijalizacije, kao i mnogi drugi gradovi, ali da se riječko gospodarstvo restrukturiralo te sada ima posve drugačiji sadržaj i najbolje rezultate poslije Zagreba.

Nikoga ne veseli sve što se događa s 3. majem i nekim drugim industrijama, rekao je, dodajući da je u strategiji razvoja iz 70-tih godina prošlog stoljeća bilo iseljenje industrije iz središta grada, koje nije pogodno za industriju. Nažalost, reformom lokalne samouprave, Rijeka je došla u situaciju da su brojne poslovne zone ostale izvan područja grada, ali u njima i dalje rade većinom Riječani, kazao je.

Inače, na Trgovačkom sudu u Rijeci u petak je zaprimljen prijedlog Financijske agencije (Fina) za pokretanje stečaja u 3. maju.

Fina je taj prijedlog podnijela zbog neprekinute blokade računa 3. maja od 120 dana u ukupnom iznosu nešto većem od 72 milijuna kuna.

Očekuje se da će do kraja tjedna biti otvoren prethodni stečajni postupak te da će u roku od 60 dana od podnošenja prijedloga za otvaranje stečaja biti zakazano ročište na kojemu će se raspraviti pretpostavke za otvaranje stečaja.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža TwitterFacebook | Instagram.