Njemačka je u 2018. ponovno ostvarila rekordni izvoz roba, u visini od 1.320 milijarde eura, što je tri posto više nego u 2017. Najnoviji podaci njemačkog statističkog ureda pokazuju da se to najveće europsko gospodarstvo dobro nosi s globalnim trgovinskim sustavom pod pritiskom protekcionizma i trgovinskog rata.
Istodobno, i uvoz je bio rekordnih 1.100 milijardi eura ili 5,7 posto više nego preklani, tako da je i obujam vanjskotrgovinske razmjene Njemačke u 2018. dosegnuo rekordnih 2.400 milijardi eura.
Trgovinski suficit, pak, blago se smanjio, s 247,9 milijardi eura u 2017. na 227,8 milijardi eura lani.
Njemačka, gospodarski motor kontinenta, cijelo desetljeće bilježila je uzlet zahvaljujući ulozi dobavljača opreme glavnim industrijskim zemljama u svijetu. No, to ju čini ranjivom na mogući trgovinski rat između Kine i SAD-a, nakon što je američki predsjednik Donald Trump krenuo smjerom protekcionizma.
U četvrtak objavljen podatak o padu industrijske proizvodnje u Njemačkoj u prosincu za 0,4 posto u odnosu na studeni, što je njezin pad već četvrti mjesec uzastopno, pobudio je strahove investitora i analitičara o mogućem gospodarskom usporavanju.
Europska komisija, pak, u četvrtak je oštro snizila prognozu rasta u 2019. za Njemačku, s ranijih 1,8 na 1,1 posto.
Ipak, posljednji mjesečni podaci o robnoj razmjeni pokazali su neočekivan rast izvoza i uvoza Njemačke u odnosu na mjesec ranije, čime je prekinut sumorni niz ekonomskih pokazatelja tog najvećeg europskog gospodarstva u proteklim mjesecima.
Sezonski prilagođeni podaci o izvozu pokazuju da je on u prosincu porastao za 1,5 posto u odnosu na studeni, dosegnuvši 96,1 milijardu eura, dok je uvoz ojačao za 1,2 posto, na 82,1 milijardu eura. To znači da se trgovinski suficit povećao u prosincu na 19,4 milijarde eura, u usporedbi s 18,4 milijarde eura u mjesecu ranije.
Najnoviji podaci o robnoj razmjeni u prosincu moguće ukazuju na to da se očekivano usporavanje gospodarstva možda neće dogoditi, kažu analitičari.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.