Industrijska je proizvodnja u Hrvatskoj u svibnju porasla za 0,2 posto u odnosu na isti lanjski mjesec, što je peti mjesec zaredom kako raste, ali znatno sporije nego prethodnih mjeseci.
Prema u petak objavljenim podacima Državnog zavoda za statistiku (DZS), industrijska je proizvodnja, prema kalendarski prilagođenim podacima, u svibnju pala za 1,7 posto u odnosu na prethodni mjesec, dok je u odnosu na svibanj prošle godine porasla za 0,2 posto.
To je peti mjesec zaredom kako je proizvodnja porasla na godišnjoj razini, ali znatno sporije nago u prethodna dva mjeseca, kada je porasla po stopi od 3 posto.
„Pozitivne godišnje stope rasta obujma industrijske proizvodnje nastavljene su i u svibnju iako sporijom dinamikom“, navode analitičari Raiffeisenbank Austria (RBA) u osvrtu na izvješće DZS-a.
U svibnju je na godišnjoj razini najviše porasla, za 5,6 posto, proizvodnja trajnih proizvoda za široku potrošnju, a s rastom od 1,2 posto slijedila je proizvodnja energije.
Proizvodnja netrajnih proizvoda za široku potrošnju porasla je, pak, za 0,7, a proizvodnja intermedijarnih proizvoda za 0,3 posto.
S druge strane, proizvodnja kapitalnih proizvoda pala je na godišnjoj razini za 4,8 posto.
“Unutar prerađivačke industrije, koja čini više od 80 posto ukupne industrijske proizvodnje, pozitivnoj godišnjoj stopi rasta pridonio je nastavak rasta proizvodnje prehrambenih proizvoda za 7,4 posto. S druge strane, snažniji rast industrijske proizvodnje zaustavljen je, između ostalog, godišnjim padom proizvodnje pića za 16,8 posto, koksa i rafiniranih naftnih proizvoda za 71,4 posto, ostalih prijevoznih sredstava za 38,3 posto, te strojeva i uređaja za 19,5 posto”, navodi se u analizi RBA.
U prvih pet mjeseci ove godine industrijska je proizvodnja porasla za 2,2 posto u odnosu na isto lanjsko razdoblje, nakon što je u prošloj godini pala za 1 posto, što je bio prvi pad proizvodnje nakon četiri godine rasta..
“Uz skromne stope, rast će, promatrajući sa strane ponude, i dalje generirati djelatnosti vezane uz trgovinu na veliko i na malo, prijevoz i skladištenje, smještaj, priprema i usluživanje hrane, informacije i telekomunikacije te graditeljstvo, dok će usporavanje gospodarstava najvažnijih hrvatskih vanjskotrgovinskih partnera ograničavati snažniji oporavak u industrijskoj proizvodnji”, zaključuju analitičari RBA.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows | i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.