Amazon pod tužbom zbog prodaje ugljena proizvedenog na Kubi

Ekonomija 27. ruj 201914:39 > 14:40
Ilustracija

Američki građanin kubanskog porijekla podnio je tužbu protiv Amazona zbog prodaje ugljena proizvedenog na zemljištu koje je, kako tvrdi, Kuba oduzela njegovom djedu nakon revolucije 1959. godine.

U tužbi podnesenoj u četvrtak pred sudom na Floridi Daniel Gonzalez tvrdi da je vlasnik 821,5 hektara zemlje u provinciji Granma na istoku Kube, koji su nacionalizirani 1964. godine.

“Komunistička kubanska vlada… nije isplatila tužitelju nikakvu odštetu za oduzimanje zemljišta”, stoji u tužbi.

Gonzalez tvrdi da je Amazon prodavao Marabu ugljen, proizvedenog na tom posjedu, što znači da je prodavao ukradenu imovinu.

U Amazonu nisu željeli komentirati vijest o tužbi zbog sudskog postupka.

Osim Amazona, Gonzalez tuži i kompaniju Fogo Charcoal sa sjedištem na Floridi zbog uvoza ugljena.

“Hoće li na optuženičku klupu sjesti i Crowley Liner Services, koji je drveni ugljen prevezao iz Kube u SAD? Ili možda FedEx koji je isporučio dio ugljena?”, pita predsjednik Trgovinsko-ekonomskog vijeća SAD-a i Kube John Kavulich.

U srijedu su se na udaru tužbi našli i American Airlines i Latam Airlines Group zbog korištenja međunarodne zračne luke u Havani.

Američki predsjednik Donald Trump u svibnju je ponovno aktivirao kontroverzni Helms-Burtonov zakon iz 1996. godine, kojim se američkim građanima kubanskog podrijetla omogućuje podnošenje tužbi zbog korištenja nacionalizirane imovine na Kubi.

Trumpovi prethodnici suspendirali su primjenu zakona zbog protivljenja međunarodne zajednice i straha da bi mogao prouzročiti kaos na američkim sudovima.

Iz američkog ministarstva vanjskih poslova priopćili su da bi ponovno aktiviranje zakona moglo rezultirati podizanjem 200.000 tužbi ukupne vrijednosti više desetaka milijardi dolara s obzirom na razmjere eksproprijacije nakon kubanske revolucije i bijega Kubanaca u SAD.

Kubanska vlada ali i američki saveznici Europska unija i Kanada smatraju da SAD time krši međunarodne zakone.

Do sada je na temelju spornog zakona podignuto jedanaestak tužbi protiv 19 optuženih, uključujući i 14 stranih tvrtki koje posluju s Kubom izravno ili neizravno, rekao je Kavulich.

Skupina tuženih uključuje američke kompanije za krstarenja Royal Caribbean, Norwegian Cruise i Carnival, američku internetsku putničku agenciju Expedia Group Inc i španjolskog hotelskog operatora Melia Hotels International.

Među tuženima je i pet kubanskih tvrtki.

Podneseno je i pet kolektivnih tužbi, ističe Kavulich. Najveća uključuje 40 tužitelja koji tuže kompaniju Melia Hotels International zbog navodnog izvlačenja koristi iz tuđe imovine.

Nije jasno kako će tužbe proći na sudovima s obzirom na nedostatak presedana.

Dvojbeno je također kako će se tužitelji naplatiti u slučaju da dobiju spor budući da su mnoge zemlje usvojile zakone kako bi blokirale onaj američki, ističe Reuters.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.