HT: Prihodi u 2019. smanjeni za 1 posto, EBITDA za 4,1 posto

Ekonomija 18. velj 202010:45 > 10:45
Davor Puklavec/PIXSELL

Hrvatski telekom (HT) je u 2019. ostvario 7,7 milijardi kuna ukupnih konsolidiranih neto prihoda, što je 1 posto manje nego u 2018., dok je EBITDA prije jednokratnih stavki nakon najmova smanjena 4,1 posto, na 2,9 milijardi kuna, izvijestili su u utorak iz HT-a i najavili prijedlog dividende za 12. ožujka 2020.

Napominjući kako za 2019. objavljuju nerevidirane konsolidirane rezultate, iz te najveće telekom kompanije u Hrvatskoj ističu da je unutar sveukupnog konsolidiranog neto prihoda od 7,7 milijardi kuna ostvaren rast prihoda u područjima mobilnih telekomunikacija, TV-a i sistemskih rješenja.

Nižu EBITDA od 4,1 posto objašnjavaju uglavnom povećanim materijalnim i roaming troškovima te troškovima osoblja, čemu dodaju da je zadržana visoka marža EBITDA-e nakon najmova, i to na razini od 37,7 posto.

Važnim ističu i što je HT u 2019. uložio 1,9 milijardi kuna u infrastrukturu i razvoj inovativnih usluga, što je za 4,1 posto više nego u 2018.

“Prošlu godinu za HT obilježila su rekordna ulaganja u modernizaciju optike i mobilne mreže, što su ujedno i najveća ulaganja u zadnjih deset godina”, kažu iz HT-a, dodajući da je modernizacijom mobilna mreža sada u potpunosti spremna za 5G, a dvostruko je povećana i brzine uvođenja optike u odnosu na 2018., uz poboljšanje fiksne mreže i značajan napredak u penetraciji optičkih brzina.

Snažna ulaganja kao temelj za digitalizaciju i budući rast

Komentirajući takve poslovne rezultate za 2019., predsjednik Uprave HT-a Kostas Nebis ističe da HT kao najveći privatni investitor u digitalizaciju Hrvatske nastavlja s donošenjem tehnologije u svaki kutak Hrvatske kako bi osigurali da svi građani imaju jednaku priliku za kvalitetan život.

“Uložili smo dosad najviši iznos kapitalnih ulaganja u zadnjih deset godina, uz stalnu transformaciju prihoda od usluga te uz porast korisničke baze širokopojasnog pristupa i TV-a, povećavajući i prosječan prihod po korisniku mobilnih usluga, nudeći korisnicima “više za više”. Ulaganje u mobilnu mrežu omogućilo nam je trostruko povećanje kapaciteta mreže i povećanje brzina za korisnike za 75 posto u odnosu na status prije modernizacije. Omogućili smo i dostupnost usluga 4G mobilne mreže na cijelom području Hrvatske, te time stvorili infrastrukturne preduvjete za ruralni razvoj, kao i dostatan kapacitet tijekom turističke sezone”, poručio je Nebis.

Objašnjavajući lanjska ulaganja iz HT-a iznose još da su ciljevi kapitalnih ulaganja u mobilnu i fiksnu širokopojasnu mrežu bili osigurati dostupnost tehnologije u svakom kutku Hrvatske, a naglašavaju i da su krajem 2019. završili program modernizacije radijske pristupne mreže te je radijska oprema zamijenjena na 1.960 lokacija, uz dodatnu zamijenu ili modernizaciju 1.469 krovnih antenskih stupova i tornjeva.

Ta je modernizacija je omogućila dostupnost LTE-a ili performansi mreže 4G na gotovo svim lokacijama HT-ove mobilne mreže odnosno na 98 posto, čime je omogućen trostruko veći kapacitet i 75 posto veća propusnost u odnosu na kapacitet mreže prije modernizacije, što je, kako ističu, preduvjet za uspješno uvođenje 5G mreže.

Za 5G mrežu su uspostavili probnu mrežu koja je integrirana u stvarno proizvodno mrežno okruženje, čemu dodaju da je u 2019. sveukupno implementirano 19 baznih postaja, od čega 9 u 4. kvartalu, uključujući izgradnju za potrebe hrvatskog predsjedanja Vijećem EU-a.

“Uspostavljena probna mreža bit će u 2020. iskorištena za testiranje i pokazivanje praktičnih koristi 5G mreže, a prvi smo na hrvatskom tržištu instalirali testnu 5G baznu postaju u Samoboru, nakon čega je još instalirao nekoliko testnih 5G lokacija diljem zemlje”, naglašavaju iz HT-a.

S druge strane, modernizacijom fiksne pristupne mreže nove generacije (NGA) pokriveno je dodatnih nešto malo više od 50 tisuća kućanstava, čime se ukupna pokrivenost optikom do stana (ili FTTH) povećala na nešto više od 280,3 tisuće kućanstava. Pokrili su, kako dodaju, i ukupno 60,2 posto kućanstava tehnologijama koje omogućuju brzine veće od 30 Mbit/s, od čega 23,6 posto tehnologijama koje omogućuju brzinu veće od 100 Mbit/s.

Optički bazirana pristupna mreža (FTTx) dostupna je za 438 tisuća kućanstava, navode iz HT-a.

Uz osvrt na 2019. posebno napominju da su imali znatno manje, za 22 posto nego u 2018., korisničkih pritužbi i neproduktivnih poziva agentima pozivnih centara za rezidencijalne i poslovne korisnike, uz istovremeno smanjivanje broja tehničkih grešaka.

Iznose i da im se povećao broj korisnika jedinstvenog koncepta konvergirane ponude (Magenta 1), na 244 tisuće kućanstava, sa njih 191 tisuću u 4. kvartalu 2018., kao i broj poslovnih korisnika za oko deset tisuća, na 31 tisuću.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.