Hrvatska udruga banaka (HUB) priopćila je u utorak da intenzivno radi s domaćim i međunarodnim institucijama na kreiranju prijedloga za olakšanje poslovanja tvrtki pogođenih koronavirusom, a među predloženim mjerama je stvaranje državne garantne sheme te omogućavanje bankama da odogode otplate kredita pogođenim tvrtkama i građanima do 12 mjeseci.
Predstavnici HUB-a sudjelovali su u utorak na sastanku s potpredsjednikom Vlade i ministrom financija Zdravkom Marićem zajedno s predstavnicima HUP-a, HGK-a i HBOR-a, a vezano uz ekonomske utjecaje koronavirusa na domaće gospdaorstvo.
“Smatram da je situacija s epidemijom koronavirusa krajnje ozbiljna te da je potrebno proaktivno i zajednički reagirati, kako bismo zaštitili naše građane i gospodarstvo Hrvatske u cjelini”, ističe direktor HUB-a Zdenko Adrović.
Dodaje kako su intenzivno radili na kreiranju kvalitetnih mjera koje imaju za cilj olakšati poslovanje tvrtkama, čije je poslovanje ugroženo epidemijom koronavirusa.
“Suština našeg prijedloga jest omogućiti bankama da tvrtkama odgode otplatu kredita od šest do 12 mjeseci, a za to su potrebne državne garancije kako banke ne bi trebale formirati nove rezervacije. Vjerujem da ćemo u suradnji s poslodavcima, HBOR-om, HNB-om i predstavnicima državne vlasti pronaći zajedničko rješenje te ravnopravno preuzeti odgovornost i spriječiti negativne posljedice epidemije korona virusa”, izjavio je Adrović.
Uz to, HUB predlaže i da se tvrtakma pogođenima koronavirusom obbustave uplata akontacija poreza na dobit od svibnja 2020. do prestanka tog utjecaja, potom produlje rokovi otplate postojećih kredita poduzetnika čije je poslovanje ugroženo epidemijom koronavirusa bez formiranja novih rezervacija uz dopuštenje HNB-a, kao i primjenu istih ili sličnih mjera i za financijski i operativni leasing tvrtki i stanovništva, čiji je posao ugrožen zom epidemijom.
U HUB-u se zalažu i za uvođenje novih vrsta kredita HBOR-a, kao domaće razvojne banke, za poduzetnike čije se poslovanje temelji na izvozu, kao i za turistički sektor što bi im omogućilo traženje novih tržišta i opstanak do trenutka stabilizacije svih tržišta, zaključuje se u priopćenju.
Tijek događaja vezan za koronavirus možete pratiti OVDJE.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.