HGK: Najvažnije je mjere za pomoć gospodarstvu što prije implementirati

Ekonomija 17. ožu 202018:13 > 18:14
Marko Lukunic/PIXSELL

Iz Hrvatske gospodarske komore (HGK) u utorak su poručili kako je sada najvažnije što prije implementirati prvi set mjera za pomoć gospodarstvu u borbi protiv koronavirusa kako bi se njihovi efekti što prije vidjeli.

“U prvom setu mjera za pomoć gospodarstvu u borbi protiv koronavirusa uvaženi su svi prijedlozi HGK formirani kroz komunikaciju s poduzetnicima”, kazao je predsjednik HGK Luka Burilović.

Napominje i kako to sigurno nisu finalne mjere, ali su jako dobar početak. “Mi ćemo i dalje u suradnji s poduzetnicima komunicirati njihove probleme prema Vladi i prilagođavati daljnje korake kako bi im što više olakšali poslovanje,“ istaknuo je Burilović komentirajući Vladine mjere.

Naglasio je kako je cilj spasiti radna mjesta i očuvati likvidnost, a mjere će u tome pomoći.

“Sad je najvažnije da ih što prije implementiramo kako bi se efekti vidjeli što prije”, rekao je Burilović, upozoravajući da mnogim tvrtkama poslovanje nije samo ugroženo već potpuno onemogućeno i obustavljeno, da je za njih to danas pitanje opstanka zajedno s njihovim zaposlenicima.

Iz HGK u priopćenju ističu kako je riječ o ukupno 63 mjere raspoređene u tri seta. Prvi set se odnosi na horizontalne mjere prema pogođenim sektorima, a uključuju odgodu plaćanja javnih davanja (poreza na dohodak, poreza na dobit i doprinose), nakon čega bi trebalo uslijediti i dodatno rasterećenje na lokalnoj razini.

Ta odgoda od tri mjeseca će se moći prolongirati za još toliko, a kada se stvari krenu poboljšavati omogućena je obročno plaćanje duga bez kamata, navode.

Set mjera dogovoren s bankama omogućava građanima i tvrtkama moratorij na kreditne obveze u trajanju od tri mjeseca (preko HBOR-a ili komercijalnih banaka), odobravanje povoljnih kredita za likvidnost te mogućnosti reprograma postojećih i novih obveza.

Najavljeno je udvostručavanje sredstava za mikro kredite na 114 milijuna kuna od ponedjeljka po kamatama od 0,5 do 1 posto. Nakon usvajanja regulative u Bruxellesu se očekuje dodatnih 380 milijuna kuna za male i srednje tvrtke po sličnoj kamatnoj stopi.

Iz HGK podsjećaju kako je i na razini EU u najavi čitav niz programa čiji će Hrvatska biti korisnik, a iz Vlade poručuju da će se svima koji već imaju EU projekte u tijeku omogućiti odgoda roka realizacije, dok će se sve ostala raspoloživa sredstva preusmjeriti u obrtna.

Tijek događaja vezanih za koronavirus možete pratiti OVDJE.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.