Američka farmaceutska tvrtka Johnson & Johnson planira započeti klinička ispitivanja eksperimentalnog cjepiva za koronavirus u rujnu, a za hitne slučajeve ono bi moglo biti spremno već početkom 2021., stoji u priopćenju tvrtke.
J&J na cjepivu radi od siječnja, a ugovor je potpisao s Agencijom za napredna biomedicinska istraživanja i razvoj (BARDA). Njime se obvezao proizvesti više od milijardu doza cjepiva, prenose američki mediji.
U razvoju cjepiva za koronavirus tvrtka koristi istu tehnologiju koja je omogućila razvoj i eksperimentalno cjepivo protiv ebole.
Johnson & Johnson i BARDA će za financiranje istraživanja čiji je cilj pronalazak cjepiva i za klinička ispitivanja izdvojiti milijardu dolara.
“Svijet je suočen s hitnom javnozdravstvenom krizom, a mi kanimo pridonijeti tomu da cjepivo protiv Covida-19 bude globalno dostupno u najkraćemu mogućem roku,” rekao je predsjednik i direktor tvrtke Johnson & Johnson, Alex Gorsky.
Tvrtka namjerava proširiti svoje globalne proizvodne kapacitete kako bi proizvodnja cjepiva, ako bude odobrena, započela što ranije. Za proces razvoja, testiranja, ishođenja odobrenja i proizvodnjd nekog cjepiva u prosjeku mora proći oko 18 mjeseci, no Johnson & Johnson će ga možda uspjeti proizvesti i na tržište plasirati znatno brže.
J&J nije jedina tvrtka koja radi na razvoju cjepiva dok se pandemija Covida-19 svijetom širi poput velikih požara.
Američka biotehnička tvrtka Moderna Inc. u veljači je vladi isporučila cjepivo namijenjeno testiranju, a prve su doze testirane na dobrovoljcima ranije ovog mjeseca, podaci su američkog Nacionalnog instituta za alergije i zarazne bolesti.
Situaciju s koronavirusom u svijetu pratite OVDJE.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.