Ublažavanje mjera suzbijanja pandemije poduprlo cijene nafte

Ekonomija 28. tra 202016:00 > 16:05
Pexels (ilustracija)

Cijene nafte porasle su u utorak na londonskom tržištu iznad 20 dolara budući da je trgovce ohrabrilo ublažavanje mjera suzbijanja pandemije koronavirusa dok u SAD-u i dalje dominira zabrinutost zbog manjka skladišnih kapaciteta.

HDZ-ov tajnik za odnose sa političkim strankama Tomislav Čuljak u N1 Studiju uživo govorio je o ovogodišnjim parlamentarnim izborima. Kazao je kako u HDZ-u rade strategiju izlaska na izbore,te da razgovaraju s potencijalnim koalicijskim partnerima. “Ovo je izborna godina, a o tome kada se ide na izbore odlučit će stranačka tijela HDZ-a i koalicijski partneriNa londonskom je tržištu cijena barela porasla 41 cent u odnosu na prethodno zatvaranje, na 20,40 dolara. Jučer su zaključile trgovinu u minusu 1,45 dolara.

Na američkom se tržištu barelom danas trgovalo po 78 centi nižoj cijeni, od 12 dolara. Jučer je zaključio trgovinu u minusu 4,16 dolara.

Trgovci u SAD-u pribojavaju se da će uskoro svi skladišni kapaciteti biti puni, s obzirom na snažan pad potražnje zbog pandemije koronavirusa mjera koje vlasti poduzimaju kako bi zaustavile širenje virusa.

“Egzodus je po našem mišljenju i dalje motiviran zabrinutošću zbog popunjenih skladišnih kapaciteta u Cushingu i pratećeg rizika negativnih cijena”, tumači Harry Tchilinguirian iz BNP Paribasa.

Početkom tjedna cijene su na američkom tržištu potonule u negativni teritorij jer su trgovci bili spremni prodavati naftu po cijeni nižoj od nabavne kako bi izbjegli troškove skladištenja.

Konzultantska tvrtka Kpler procjenjuje se da je prošlog tjedna bilo popunjeno 85 posto svjetskih kapaciteta skladištenje nafte na kopnu.

Izvršni direktor BP-a Bernard Looney rekao je Reutersu da zbog ograničenja kretanja u drugom tromjesečju očekuju pad globalne potražnje za oko 15 milijuna barela dnevno uslijed ograničenja.

Vodeći su pak proizvođači dogovorili smanjenje opskrbe za 10 milijuna barela dnevno u svibnju i lipnju, što znači da će na tržištu i dalje ostati previše nafte.

Ruski ministar energetike Aleksandar Novak izjavio je danas da će se na tržištu nafte početi stvarati ravnoteža nakon postizanja dogovora o proizvodnji. Smatra ipak da cijene u skoroj budućnosti neće značajnije rasti zbog punih skladišta.

Trgovce su donekle ohrabrile najave vlada širom svijeta, od Italije do Novog Zelanda, da će ublažiti mjere zaštite od širenja koronavirusa. Čini se da se gospodarstvo pokreće i u pojedinim dijelovima SAD-a.

Njemačke maloprodajne tvrtke pokušale su danas uvjeriti vladu da svim trgovinama omogući normalno poslovanje nakon 4. svibnja, tvrdeći da odluka o otvaranju samo onih manjih zbunjuje kupce.

Velika Britanija pak smatra da je otvaranje preopasno budući da ima puno smrtnih slučajeva.

„Cijene će još neko vrijeme divljati a onda su po našoj procjeni veće šanse da će rasti nego pasti ispod razine od 20 dolara po barelu”, procjenjuje Norbert Rücker iz švicarske banke Julius Baer.

“Dugoročno bi se trebale oporaviti”, dodaje.

Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEC) nije jutros objavila cijenu barela referentne košarice nafte svojih članica zbog vjerskog praznika u muslimanskom svijetu.. To je biti uvjetovano i koronavirusom, i ljudima iz zdravstva koji će reći kada će biti moguće održati izbore”, rekao je Čuljak. Dodao je kako je HDZ uvijek spreman za izbore. “Imamo rezultate rada vlade, premijera i zastupnika u saboru. Mi imamo odgovornost da se izbori održe u ovoj godini. HDZ ima širok koalicijski potencijal, no o koalicijama je prerano govoriti. O tome hoćemo li izaći sami na izbore odlučiti naša stranačka tijela”, rekao je Čuljak.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.