Njemačka otežava preuzimanje tvrtki iz zdravstvenog sektora od stranih ulagača

Ekonomija 20. svi 202012:13 > 12:17
Shutterstock

Njemačka vlada donijela je u srijedu zakonske promjene kako bi se otežalo preuzimanje njemačkih tvrtki iz zdravstvenog sektora ako ulagač dolazi izvan Europske unije.

“Aktualna koronakriza pokazuje koliko je važan medicinski know-how i vlastiti proizvodni kapaciteti u Njemačkoj i Europi”, rekao je ministar gospodarstva Peter Altmeier nakon redovitog sastanka kabineta u srijedu.

VEZANA VIJEST

On je objasnio kako je cilj promjene zakona o poslovanju s inozemstvom da njemačka vlada dovoljno rano bude obaviještena o pokušajima ulaska ulagača koji nema sjedište u Europskoj uniji u vlasničke strukture tvrtki iz zdravstvenog sektora kako bi prema potrebi mogla i reagirati.

Konkretno bi ubuduće postojala obveza prijavljivanja pokušaja ulaska u vlasničku strukturu strateški važnih poduzeća iz zdravstvenog sektora i to ako se radi o udjelu većem od 10 posto. Pritom se radi o tvrtkama koje proizvode ili razvijaju cjepiva, lijekove, zaštitnu opremu za zdravstvo kao i sirovine za farmaceutsku industriju.

Do sada je obveza prijave postojala tek kod pokušaja ulaska u vlasničku strukturu u obujmu većem od 25 posto.

Gospodarske udruge su kritizirale vladinu odluku o pooštrenju zakona tvrdeći da ona ide u smjeru izolacije i obeshrabrivanja stranih ulagača.

“Lista sektora za koje je potrebna dozvola ministarstva gospodarstva ne bi trebala biti proširivana i na zdravstveni sektor. I sadašnji zakoni omogućavaju zabrane preuzimanja od stranih ulagača”, rekao je Stefan Mair iz Saveza njemačke industrije.

Od izbijanja pandemije koronavirusa se u javnosti intenzivno raspravlja o ovisnosti medicinske industrije u Njemačkoj i Europskoj uniji o vanjskim dobavljačima, prije svega iz Kine.

Pozornost javnosti je izazvao i pokušaj američke vlade da sredinom ožujka znanstvenike farmaceutske tvrtke iz Tuebingena privoli na dolazak u SAD i time osigura ekskluzivni pristup cjepivu protiv koronavirusa na kojem je ova tvrtka radila.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.