Azijski ulagači oprezni, ne vjeruju da će oporavak biti brz; Trguje se oprezno

Ekonomija 21. svi 202007:18 > 07:21
LAURENT FIEVET / AFP

Na azijskim se burzama u četvrtak trguje oprezno, unatoč snažnom rastu Wall Streeta dan prije, jer ulagači nisu sigurni da će se najveća svjetska gospodarstva brzo oporaviti od koronakrize, s obzirom na loše makroekonomske pokazatelje.

MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je oko 7,00 sati u plusu samo 0,04 posto, dok je od početka tjedna na dobitku oko 3 posto.

Pritom je na Tokijskoj burzi Nikkei indeks oslabio 0,35 posto, dok su cijene dionica u Hong Kongu i Australiji skliznule oko 0,1 posto. U Šangaju, Singapuru i Južnoj Koreji burzovni su indeksi, pak, porasli između 0,1 i 0,5 posto.

U Japanu su cijene dionica pale nakon izvješća o oštrom padu izvoza u travnju, dok na kineskim burzama indeksi stagniraju jer ulagači ne žele riskirati uoči početka godišnje parlamentarne sjednice u petak.

Očekuje se da će na otvaranju te sjednice premijer Li Keqiang objaviti očekivanja vlade u vezi gospodarskih ciljeva i detalje o poticajnim fiskalnim planovima.

Na tržištima vlada oprez i zbog loših makroekonomskih pokazatelja iz najvećih svjetskih gospodarstava, koji navode na zaključak da je održiv oporavak udaljen još mjesecima.

Stoga ulagače nije impresionirao jučerašnji skok burzovnih indeksa na Wall Streetu za više od 1,5 posto. Tim više što je jutros terminski Dow Jones indeks skliznuo gotovo 0,7 posto.

Ovoga su tjedna svjetske burze snažno porasle i nadoknadile gubitke od prošloga tjedna, zahvaljujući najavama niza država u svijetu o postupnom otvaranju gospodarstava, s obzirom na usporavanje širenja koronavirusa, što bi trebalo dovesti do normalizacije gospodarske aktivnosti.

VEZANE VIJESTI

No, mnogi su ulagači oprezni jer ne vjeruju da će oporavak gospodarstava biti brz.

“Tržišta dionica i dalje rastu, no njihov je uspon malo prebrz i nailazimo na otpor. Globalni uslužni sektor je desetkovan, a razina nezaposlenosti sugerira da će za oporavak trebati još vremena”, kaže Kiyoshi Ishigane, direktor u tvrtki Mitsubishi UFJ Kokusai Asset Management.

Nakon što su u ožujku svjetske burze zbog izbijanja koronakrize oštro pale, u travnju i prvoj polovici svibnja nadoknadile su veći dio gubitaka zahvaljujući golemim fiskalnim i monetarnim poticajima vlasti.

No, s obzirom da će idućih tjedana zaredati loši gospodarski pokazatelji za razdoblje blokade gospodarstava u travnju, neki analitičari upozoravaju da je tržište možda otišlo previsoko.

Dolar blago oslabio četvrti dan zaredom

A na valutnim je tržištima dolar prema košarici valuta oslabio četvrti dan zaredom. Njegov indeks, koji prati kretanje američke prema šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće se jutros oko 99,35 bodova, dok je jučer u ovo doba iznosio 99,43 boda.

Pritom je tečaj američke u odnosu na japansku valutu skliznuo s jučerašnjih 107,80 na 107,65 jena.

Američka je valuta oslabila i u odnosu na europsku, pa je cijena eura dosegnula 1,0960 dolara, dok je jučer u ovo doba iznosila 1,0940 dolara.

Cijene su nafte, pak, jutros porasle. Na londonskom je tržištu cijena barela ojačala 0,5 posto, na 35,90 dolara, dok je na američkom tržištu barel poskupio 0,3 posto, na 33,60 dolara.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.