Dinamika realizacije novih kredita za likvidnost nije zadovoljavajuća

Ekonomija 27. svi 202012:28 > 12:33
Davor Javorovic/PIXSELL

Do sredine svibnja zaprimljeno je 37.000 zahtjeva za moratorije na otplatu kredita, od čega je realizirana gotovo polovina, a od 34.000 zahtjeva za reprogram ugovora o leasingu realizirano je 75 posto, podaci su Vijeća za financijsku stabilnost, koje zamjećuje i da realizacija novih kredita za likvidnost nije zadovoljavajuća.

Naime, jučer je u Hrvatskoj narodnoj banci (HNB) održana 14. sjednica Vijeća za financijsku stabilnost (VFS) pod predsjedanjem guvernera HNB-a Borisa Vujčića, a na njoj su sudjelovali i ministar financija Zdravko Marić, predsjednik Upravnog vijeća Hrvatske agencije za nadzor financijskih usluga (Hanfa) Ante Žigman, direktorica Državne agencije za osiguranje štednih uloga i sanaciju banaka (DAB) Marija Hrebac, sa suradnicima.

Kako se navodi u priopćenju, članovi Vijeća upoznati su s glavnim pokazateljima stanja financijskog sustava i rizika za njegovu stabilnost povezanih s pandemijom koronavirusa.

“Iako je, očekivano, izloženost hrvatskoga financijskog sustava sistemskim rizicima porasla, njegova stabilnost nije ugrožena zahvaljujući zamjetnom smanjenju strukturnih slabosti u gospodarskom i financijskom sustavu tijekom posljednjih godina. Takva pozitivna početna pozicija, uz brzu i snažnu reakciju nositelja ekonomske politike i nadležnih tijela, ublažila je negativne posljedice borbe s pandemijom”, ističe se u priopćenju.

Vijeće je raspravljalo i o poduzetim mjerama iz djelokruga svih institucija uključenih u rad Vijeća, njihovoj efikasnosti, međudjelovanju različitih mjera i politika te potrebi praćenja i analize njihovih učinaka.

Osim mjera Vlade namijenjenih pomoći gospodarstvu i stanovništvu, tako su se analizirali i rezultati mjera koje su poduzele HNB i Hanfa, a posebice onih usmjerenih na olakšavanje financijske pozicije privatnog sektora, pri čemu se glavni dio mjera odnosi na moratorije i reprograme postojećih ugovora o kreditu i leasingu klijenata pogođenih pandemijom.

Do sredine svibnja zaprimljeno je 37 tisuća zahtjeva za moratorije i ostale kreditne mjere, od čega je realizirana gotovo polovina, te 34 tisuće zahtjeva za reprogram ugovora o leasingu, od čega je realizirano 75 posto, ističe se u priopćenju.

“Analiza pokazuje i da se vrlo mali broj zahtjeva odnosi na nove kredite za likvidnost, a primijećeno je i da njihova dinamika realizacije nije zadovoljavajuća. Stoga se očekuje da će financijske institucije, u skladu sa svojim poslovnim politikama, ubrzati i proces obrade zahtjeva za nove kredite klijentima pogođenima pandemijom”, zaključuje se u priopćenju.

Vijeće za financijsku stabilnost osnovano je temeljem Zakona o Vijeću za financijsku stabilnost, koji je Hrvatski sabor donio krajem 2013. godine. Vijeće je međuinstitucionalno tijelo koje oblikuje makrobonitetnu politiku Republike Hrvatske, a u njemu su predstavnici HNB-a, Hanfe, Ministarstva financija i DAB-a.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.