Tursko gospodarstvo palo gotovo 10 posto u drugom kvartalu

Ekonomija 31. kol 202015:46 > 15:51
Pixabay (ilustracija)

Tursko gospodarstvo u drugom je tromjesečju palo 9,9 posto na godišnjoj razini, najsnažnije u deset godina, zbog zaustavljanja aktivnosti kako bi se suzbila zaraza koronavirusom, pokazuju u ponedjeljak objavljeni sužbeni podaci.

 U odnosu na prethodno tromjesečje, sezonski i kalendarski usklađen bruto domaći proizvod (BDP) pao je 11 posto, što je najveći kvartalni pad otkako je Turkstat počeo objavljivati izvješća.

U prvom tromjesečju gospodarstvo je na godišnjoj razini poraslo 4,4 posto, prema blago revidiranoj procjeni statističkog ureda, zahvaljujući procvatu kreditiranja netom prije izbijanja pandemije u ožujku.

Ankara je tada zatvorila granice, te škole i poslovanje određenih kompanija, uključujući mnoge tvornice, i uvela mjere karantene vikendom. Veći dio gospodarstva ponovno je pokrenut u lipnju, podsjeća Reuters.

Financijski sektor izdvajao se 28-postotnim rastom u razdoblju od travnja do lipnja dok su u značajnim sektorima industrije i usluga aktivnosti pale za 16 i 25 posto, pokazuju najnoviji podaci.

Ključni turski sektor turizma snažno je pogođen mjerama zatvaranja, uvedenim radi suzbijanja pandemije, pa se očekuje da će gospodarstvo pasti u ovoj godini, primjećuje Reuters.

Ministar financija Berat Albayrak predviđa da bi gospodarska aktivnost ove godine mogla pasti dva ali i porasti jedan posto. Komentirajući najnovije podatke na Twitteru, napisao je da su dobri kada se usporede s drugim zemljama.

Dodao je i da je Turska odlučna u nakani da u idućoj godini otkloni posljedice koronavirusa.

To 770 milijardi dolara vrijedno gospodarstvo obično raste po stopama većim od pet posto a glavni mu je pokretač građevinski sektor, koji se financira jeftinim inozemnim kreditima.

Potom je u dvije godine dva puta palo u recesiju, zbog valutne krize u 2018. i 2019. i pandemije Covida 19. Gledano na razini cijele godine, BDP je zadnji puta pao 2009., u jeku velike globalne krize, i to za 4,7 posto, podsjeća Reuters.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.