Na azijskim se burzama u petak trguje mirno jer nema vijesti koje bi mogle dodatno značajnije pokrenuti ulagače, s obzirom da se azijski MSCI indeks kreće na rekordnim razinama.
MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je oko 5,30 sati u minusu 0,1 posto, blago skliznuvši s najviše razine u povijesti.
Pritom je na Tokijskoj burzi Nikkei indeks oslabio 0,1 posto, dok su cijene dionica u Južnoj Koreji, Hong Kongu i Australiji skliznule između 0,2 i 0,5 posto. U Šangaju i Singapuru ojačale su, pak, oko 0,2 posto.
Azijski su ulagači suzdržani jer im nedostaju smjernice s Wall Streeta, s obzirom da se jučer u SAD-u zbog Dana zahvalnosti nije radilo.
Podršku tržištima pruža nada ulagača da će se gospodarstva u regiji oporaviti nešto brže nego zapadna.
Jutros je, primjerice, objavljeno da je dobit kineskog industrijskog sektora u listopadu porasla više od 28 posto u odnosu na isto lanjsko razdoblje.
Međutim, daljnje brzo širenje koronavirusa u SAD-u i Europi te restriktivne mjere u mnogim zemljama usporit će oporavak tih gospodarstava, pa se postavlja pitanje koliko će to utjecati na izvoz azijskih kompanija u te zemlje.
„Kako je broj zaraženih virusom u svijetu premašio 60 milijuna, težak je teren pred oporavkom gospodarstava, a to može ostaviti i dublje ožiljke na gospodarstvima”, pišu analitičari ANZ banke u osvrtu na situaciju na tržištima.
Dolar ojačao
A na valutnim je tržištima vrijednost dolara prema košarici valuta blago ojačala.
Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće se jutros oko 92,00 bodova, dok je jučer u ovo doba iznosio 91,92 boda.
Pritom je tečaj dolara prema japanskoj valuti skliznuo s jučerašnjih 104,30 na 104,05 jena.
No, američka je valuta ojačala u odnosu na europsku, pa je cijena eura skliznula na 1,1910 dolara, dok je jučer u ovo doba iznosila 1,1925 dolara.
Cijene su nafte, pak, na američkom tržištu pale i jutros, drugi dan zaredom, jer bi zbog ‘lockdowna’ u mnogim zemljama mogla oslabiti potražnja, dok se, s druge strane, neki proizvođači nafte ne pridržavaju dogovora o ograničavanju proizvodnje.
Na američkom je tržištu cijena barela pala 1,4 posto, na 45,07 dolara, dok je na londonskom tržištu porasla 0,25 posto, na 47,80 dolara.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.