Cijene nafte zadržale su se u srijedu na međunarodnim tržištima ispod 51 dolara, pritisnute neočekivanim rastom zaliha u SAD-u i strožim mjerama zaključavanja u Europi radi suzbijanja novog vala pandemije koronavirusa.
Na londonskom je tržištu cijena barela oslabila 13 centi u odnosu na prethodno zatvaranje, na 50,63 dolara. U gotovo istom je iznosu barel pojeftinio i na američkom tržištu, gdje se njime trgovalo po 47,47 dolara.
Trgovce ohrabruju vijesti o cjepivu protiv covida 19. U ovom tjednu cjepivo protiv Covida 19 kompanije Moderna dobilo je dozvolu regulatora, nakon što ga je američka Uprava za hranu i lijekove proglasila sigurnim i učinkovitim.
SAD je u utorak proširio i distribuciju prvog odobrenog cjepiva, koje su razvili Pfizer i njemački partner BioNTech, na još nekoliko stotina centara.
Potporu cijenama nafte pružao je i slabiji dolar, koji je danas kliznuo na najnižu razinu prema košarici valuta od travnja 2018. Naftom se trguje u dolarima a slabljenje američke valute jača kupovnu moć imatelja drugih valuta.
„Slabi dolar podupire cijene nafte, a podršku im daje i optimizam zbog cjepiva. Jučer su cijene snažno porasle zbog dozvole drugom cjepivu protiv covida 19″, rekao je Harry Tchilinguirian iz BNP Paribasa.
“Tržište se fokusira na oporavak u dugoročnoj perspektivi, a ne slabu potražnju za naftom u kratkom roku”, objasnio je Tchilinguirian.
Raspoloženje je ipak prigušio rast američkih zaliha sirove nafte i proširene mjere zaključavanja u Europi. Američke zalihe sirove nafte poskočile su u prošlom tjednu za dva milijuna barela, pokazali su podaci Američkog instituta za naftu.
Analitičari su očekivali da će izvješće pokazati pad zaliha za 1,9 milijuna barela, prema podacima iz Reutersovog istraživanja.
Službeni podaci američke vlade bit će objavljeni danas.
Unatoč optimizmu vezanom za cijepljenje protiv covida 19, Međunarodna agencija za energiju (IEA) upozorila je jučer da razorne posljedice u potražnji za naftom neće nestati preko noći.
IEA je naniže revidirala procjene naftne potražnje u ovoj godini za 50.000 barela dnevno, a u idućoj godini za 170.000 barela dnevno, ukazujući na očekivanu oskudnu potrošnju goriva za zrakoplove u uvjetima pandemije.
“On the demand side, the biggest near-term downside risk to oil demand expectations is the United States, predominately due to persistent weaknesses in U.S. gasoline demand, given the current trajectory of COVID-19 in the country,” analysts at FGE wrote in a note.
“Na strani potražnje najveći je kratkoročni rizik za očekivanja vezana za potražnju SAD, uglavnom zbog tvrdokorno slabe američke potražnje za benzinom, s obzirom na sadašnji trend kretanja covida 19 u toj zemlji”, napisali su u bilješci analitičari FGE-a.
Sjenu na potražnju bacaju i strože blokade u nekim europskim zemljama, napominje Reuters.
Odvojeno je Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) danas na svojoj internetskoj stranici objavila da je cijena barela sirove nafte iz košarice njezinih članica u utorak iznosila 49,61 dolara, što znači da se nije znatnije promijenila u odnosu na prethodni radni dan.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.