Vlasnici ruina plaćat će masne naknade

Ekonomija 23. srp 201507:32 > 07:39
Morguefile

Ubuduće se turističke ruine morati lokalnoj zajednici platiti višestruko veću komunalnu naknadu nego što plaćaju uređeni hotelski objekti.

Trenutačno svaki od 556 gradova i općina u Hrvatskoj ima svoju metodologiju prema kojoj oslobađa određene korisnike od plaćanja komunalne naknade. Novi Zakon o komunalnom gospodarstvu koji ministrica graditeljstva i prostornog uređenja Anka Mrak-Taritaš najavljuje za kraj godine trebao bi prekinuti takvu praksu i ujednačiti visinu komunalnih naknada te uvesti jednu novinu.

Dosad su brojni devastirani hoteli kao drugi napušteni i neiskorišteni turistički objekti, u najvećem dijelu bili oslobođeni od plaćanja komunalne naknade. Iznimno su negdje plaćali minimalni iznos, međutim ubuduće će plaćati čak i više naknade od onih koje plaćaju objekti koje rade.

– Na taj način želimo natjerati vlasnike da ih stave u funkciju, pojasnila je ministrica Anka Mrak-Taritaš za Slobodnu Dalmaciju. Kad vide što im se sprema, vlasnici će se, uvjerena je ministrica, trgnuti i nešto učiniti. Ovako ih nije puno ni briga jer ništa ne plaćaju.

Milijuni štete

– Kad se uvede red i propišu jasna i ujednačena pravila, onda nema iznimaka – veli ministrica. Spominje i primjer na otoku Viru. Tamo je od potpunog kaosa neplaćanja, nakon što je napravljena evidencija nekretnina danas situacija takva da imaju ogroman prihod od komunalne naknade. Procjenjuje se primjerice da bi samo Crikvenica, kada bi u funkciji bilo tisuću kreveta u zapuštenim hotelima, godišnje bilježila 100 tisuća noćenja više.

U nadležnom ministarstvu nemaju podatke o tome koliko u Hrvatskoj ima devastiranih turističkih objekata i zato je ministrica Mrak-Taritaš naložila svim općinama i gradovima da naprave evidenciju i da joj dostave detaljne podatke.

– Novim Zakonom o komunalnom gospodarstvu precizno ćemo popisati kriterije i ujednačiti iznose naknada za svako mjesto, općinu i grad.

Naravno da će ta naknada i dalje ostati jedinicama lokalne uprave, no ne bi se smjele ponavljati sadašnje situacije u kojoj neke općine i gradovi oslobađaju mnoge od plaćanja komunalne naknade, a onda imaju goleme rupe u proračunu i od države traže novac. To više tako neće ići. Svi će morati naplatiti naknadu i to po istim uvjetima – objašnjava Mrak-Taritaš.

Procjena je da bi gradovi i općine na godišnjoj razini s pojačanim obuhvatom obveznika komunalne naknade, prihodima od legalizacije i ukidanjem ili smanjenjem olakšica ubirali oko 200 milijuna kuna više.