Kako je izbjeglička kriza utjecala na potrošnju Nijemaca

Ekonomija 13. stu 201511:39 > 11:46
N1

Njemačko je gospodarstvo blago usporilo a francusko ubrzalo u trećem tromjesečju, pokazuju u petak objavljeni podaci statističkih ureda, očitujući važnu ulogu domaće potrošnje.

Njemačko je gospodarstvo u trećem tromjesečju poraslo 0,3 posto u odnosu na prethodna tri mjeseca kada su aktivnosti porasle 0,4 posto, izvijestio je državni statistički ured Destatis. Francuska je pak u razdoblju od srpnja do rujna zabilježila istu stopu rasta kao i Njemačka nakon što je u prethodnom tromjesečju gospodarstvo stagniralo, pokazuju podaci statističkog ureda INSEE-a.

Francuski ministar financija Michel Sapin kazao je za AFP da novi podaci znače da će francusko gospodarstvo ove godine porasti “najmanje 1,1 posto”, dodajući kako vjeruje da je zemlja izašla iz razdoblja iznimno slabog rasta koje je trajalo predugo”. Francusko je gospodarstvo ušlo u novu fazu koja će vjerojatno značiti brži rast u idućoj godini, dodao je Sapin.

Glavni su oslonac rasta u trećem tromjesečju bile javna i potrošnja kućanstava, koje su porasle 0,4 odnosno 0,3 posto. Ulaganja su pak uvećana samo 0,1 posto a podaci statističkog ureda pokazuju i neto negativan utjecaj trgovinske razmjene, u vrijednosti 0,7 postotnog boda BDP-a.

I u Njemačkoj je domaća potrošnja bila glavni oslonac. “I osobna i javna potrošnja ponovo su porasle”, ističu u statističkom uredu. Dok su industrijske narudžbe u rujnu smanjene treći mjesec zaredom a pala je i industrijska proizvodnja, povjerenje potrošača još je uvijek solidno iako se pred kraj tromjesečja počinju pojavljivati prve naznake opreza, i to upravo uoči ključnog razdoblja božićnih blagdana.

Kupci se boje ekonomskih posljedica ogromnog priljeva izbjeglica

Tako je promet u njemačkoj maloprodaji stagnirao u rujnu a vodeća marketinška agencija konstatira da se kupci počinju pribojavati ekonomskih posljedica ogromnog priljeva izbjeglica.

Na godišnjoj je razini njemačko gospodarstvo u trećem tromjesečju poraslo 1,8 posto, nakon 1,6-postotnog rasta u mjesecu ranije. Prilagođen za kalendarske faktore, rast je iznosio 1,7 posto i nešto je snažniji nego u prethodna tri mjeseca kada su aktivnosti uvećane 1,6 posto, U Francuskoj su pak gospodarske aktivnosti u trećem tromjesečju na godišnjoj razini porasle 1,2 posto, nakon 1,1-postotnog rasta u tromjesečju ranije.

Među ostalim je velikim europskim gospodarstvima Italija u trećem tromjesečju zabilježila nešto sporiji rast, od 0,2 posto u odnosu na prethodna tri mjeseca kada su aktivnosti uvećane 0,3 posto, pokazuju preliminarne procjene statističkog ureda Istata. Na godišnjoj su razini aktivnosti u trećem tromjesečju porasle 0,9 posto, najsnažnije od drugog tromjesečja 2011., napominju u statističkom uredu.

U cijeloj 2015. talijansko bi gospodarstvo trebalo porasti 0,6 posto, izračunali su.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.