Mediteranski začini: Donosimo 10 najboljih i ukusan recept za pesto od bosiljka

Cooking 14. lis 202215:33 0 komentara
začin, začinsko bilje, šafran, sol, bosiljak, ruzmarin, začinsko bilje, začini, začin
Pixabay/Ilustracija

Mediteranski začini su glavni sastojak brojnih kuhinja, a većinu možete uzgojiti u svojem vrtu ili u tegli na balkon.

Svaki od tih začina će dati poseban okus hrani, a neki imaju i zdravstvene blagodati. Neki od najpoznatijih mediteranskih začina su ružmarin, bosiljak, majčina dušica i origano.

Koji su sve mediteranski začini?

Mediteranski začini su:

– ružmarin

– bosiljak

– majčina dušica

– peršin

– origano i mažuran

– lovor

– kopar

– komorač

– kadulja

Svi ovi začini se mogu pronaći i u našoj zemlji. Mogu se konzumirati kao dodatak hrani svježi, ali i suhi. Dok će svježi imati i nešto intenzivniji okus, suhi se također mogu koristiti za razna jela. Većinom se u trgovinama mogu pronaći već pomiješani suhi mediteranski začini koji sadrže nekoliko različitih začina, a idealni su za sve ljubitelje mediteranskih okusa.

Za što se sve koriste mediteranski začini?

1. Ružmarin

Ružmarin je grmovita biljka koja raste u Dalmaciji, a na kraju svojih grančica ima i male cvjetove. Odličan je kao začin za razne umake, ali i kod pečenja mesa i riba, a poseban okus će dati pečenim krumpirima.

VEZANA VIJEST

Ima jak i intenzivan miris, a jednako takav mu je i okus. Ipak, pazite da ne pretjerate s ovim začinom kako ne bi u cijelom jelu prevladao samo on. Od ružmarina se radi i ulje koje pomaže kod raznih kožnih problema.

2. Bosiljak

Bosiljak je odličan kao dodatak umacima od rajčice, a služi i za izradu pesta. Od njega se može napraviti i čaj koji umiruje i pomaže kod probavnih problema. Najbolje ga je koristiti svježeg jer suh začin neće imati jednaki intenzitet okusa.

Ovako kod kuće možete napraviti odličan pesto od bosiljka.

3. Majčina dušica

Majčina dušica je popularan začin, također jakog okusa, a najčešće se od nje radi čaj. Čaj je dobar za astmu, kašalj, probavne smetnje, menstrualne grčeve, probleme s cirkulacijom. Jednako tako se od nje rade i razne kreme i losioni jer ima i antiseptičko, antibakterijsko i antifungalno djelovanje. Ipak, trudnice bi ju trebale izbjegavati jer može izazvati preuranjene trudove.

4. Peršin 

Peršin je začin koji se često koristi u našoj prehrani. Može se dodati gotovo svakoj hrani, dok je najpoznatiji kao glavni sastojak domaćih juha. Peršin je odličan izvor vitamina C, A i K, bogat je antioksidansima, a i od njega se može napraviti čaj koji će, između ostalog, vrlo brzo izliječiti upalu mjehura.

5. Origano i mažuran

Origano i mažuran su okusom vrlo slični, a spadaju u isti biljni rod. Ipak, mažuran ima nešto blaži okus i u jelima se obično dodaje pred kraj. Origano je s druge strane nešto intenzivniji, a najpoznatiji je kao začin koji se dodaje na pizzu.

6. Lovor

Lovor je grmolika biljka čiji se suhi listovi stavljaju u razna variva, gulaše ili umake, odnosno saftove, a vadi se prije samog jedenja kako ga ne biste zagrizli i osjetili njegovu gorčinu. Dobar je za probavu, smanjuje nadutost i smiruje želudac. Od lovora se jednako tako radi i čaj ili sirup za kašalj.

7. Kopar

Kopar je još jedan začin čiji će okus biti puno jači ako se konzumira svježi u hrani. Odličan je za sva jela na bazi vrhnja, ali i za određena variva, kao što su ono od leće ili od svježih krastavaca. Koristi se i za poboljšavanje apetita i umirivanje živaca, a čaj od kopra je dobar za nesanicu.

8. Komorač 

Komorač je jedna od najstarijih poznatih ljekovitih biljaka koje su koristili stari Egipćani, Rimljani i Grci. Izvrstan je izvor kalija,, mangana, vitamina C. U pripremi jela se koriste i lukovica, stabljike i listovi. Dobar je dodatak ribi, tjestenini ili salatama. Od komorača se radi i čaj koji će olakšati probavne probleme, a služit će i kao blago sredstvo protiv kašlja kod djece, kao i proljeva i probavnih smetnji kod beba.

9. Kadulja

Kadulja se najčešće konzumira u sušenom obliku. Odlična je u čaju, kada se pije kod upale grla i kašlja, a kao začin se koristi kod pravljenja umaka ili gulaša, dok se dobro slaže i s nekim povrćem. Osim toga, dobra je i za pamćenje i raspoloženje.

Zaključak

Mediteranske začini imaju intenzivan okus, ali upravo zato će dati puninu svakoj hrani. Možete ih uzgojiti i kod kuće, koristiti ih svježe ili sušene, a možete u jedno jelo staviti više različitih začina te prilagoditi okus kako volite. Od nekih se rade i čajevi koji su dobri za zdravlje.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!