Čitava uprava fakulteta u Srbiji predala ostavke zbog litija: Zna se i otkud je stizao pritisak

HO / MACUSANI YELLOWCAKE / AFP / Ilustracija

Ostavke zbog nesuglasica oko iskopavanja litija u Srbiji, odnosno takozvanog projekta Jadar. Kompletna uprava beogradskog Elektrotehničkog fakulteta na čelu s dekanom Dejanom Gvozdićem podnijela je ostavku, javlja nova.rs. Učinjeno je to na sjednici Nastavno-znanstvenog vijeća na kojoj se ETF trebao očitovati o iskopavanju litija i projektu "Jadar".

Do službenog glasovanja nije došlo

Gvozdić je na sjednici koja je kasnila pola sata rekao da uprava fakulteta podnosi ostavku. Naveo je da su razmatrali situaciju u kojoj se nalazi fakultet i da ona “nije dobra”, kao i da su se “nepotrebno našli u teškoj situaciji”.

Dekan je na sjednici najavio da ne želi dalje sudjelovati u radu sjednice, te je napustio sjednicu, zajedno s barem jednim prodekanom.

Kako prenosi nova.rs, izjave članova Nastavno-znanstvenog vijeća tijekom rasprave o projektu “Jadar” uglavnom su bile negativne, no do službenog glasovanja nije došlo upravo zbog ostavki.

Kako se doznaje, ova ustanova nedavno je dobila zahtjev Ministarstva znanosti da se zbog stručnosti opredijele oko projekta “Jadar”.

“Očekivalo se da će se Znanstveno-nastavno vijeće izjasniti protiv ovog projekta, jer se i na prošloj sjednici i prethodnih dana pojavio prijedlog odluke da smatramo da ovaj projekt nije dobar za Srbiju. No, kako je dekan na početku rekao da daju ostavke, do te izjave nije došlo.

Dekan je samo kratko rekao da odlaze zbog pritiska koji je na njih stavljen u vezi s tim da se moramo izjasniti o eksploataciji litija”, kaže izvor Nova.rs.

Višetjedni pritisci

Inače, pritisci na Fakultet da se očituje o projektu Jadar traju tjednima. Dobro obaviješteni sugovornik portala nova.rs kaže da je sam dekan bio izričito protiv toga da se ova visokoškolska ustanova izjasni o litiju, jer nije striktno stručna za ovu oblast.

Podsjetimo, zastupnici Skupštine Srbije raspravljaju o prijedlogu izmjena i dopuna Zakona o rudarstvu i geološkim istraživanjima, kojima 86 oporbenih zastupnika traži zabranu iskopavanja litija i bora, odnosno projekta Jadar.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.