12 korisnih i konkretnih savjeta kako uštedjeti u supermarketu

Lifestyle 02. sij 202320:44 0 komentara
JUSTIN SULLIVAN / GETTY IMAGES NORTH AMERICA / Getty Images via AFP, Ilustracija

Kupovina u supermarketu često može završiti tako da potrošite puno više novca nego što ste planirali. No, ako ste malo pametniji s kupnjom, vidjet ćete da možete živjeti (relativno) luksuznim životom i jesti kao kralj i s malim budžetom.

1. Odredite najbolje vrijeme za kupnju

Za najbolju ponudu supermarketa pokušajte otići u kupovinu kasnije tijekom dana, piše portal Save the Student.

Supermarket se što prije želi riješiti artikala koje nisu uspjeli prodati tijekom dana pa su znatno sniženi. Stoga pripazite na artikle na kojima piše ‘sniženo’.

Nakon što nađete povoljnu ponudu, maksimalno iskoristite snižene namirnice zamrzavanjem kako biste ih mogli iskoristiti kasnije. I zapamtite da datumi isteka roka trajanja nisu uklesani u kamenu.

2. Isplanirajte obroke prije odlaska u kupovinu

Kada je riječ o uštedi novca u supermarketu, popisi za kupnju su ključni. Izrada tjednog plana obroka prije kupovine hrane pomoći će vam da smanjite troškove.

Moći ćete ostati usredotočeni na hranu koja vam je stvarno potrebna, a osim toga, lakše ćete pratiti koliko trošite svaki tjedan.

3. Kupujte namirnice na sniženju

Dio supermarketa sa sniženjima nije rezerviran samo za hranu kojoj se približava rok isteka trajanja.

Tamo ćete vjerojatno moći pronaći niz stvari, poput proizvoda s oštećenim pakiranjem ili drugim manjim greškama. Bez obzira na problem, ako vidite oznaku sniženje, čeka vas povoljna cijena.

Ovaj kutak supermarketa obično je najbolje posjetiti pred kraj dana. No, gotovo uvijek će se nešto naći na policama, bez obzira kada kupujete.

4. Kupujte sezonsko voće i povrće

Kada planirate svoje obroke za tjedan, razmislite o tome koja je hrana tad u sezoni.

Proizvodi koji su u sezoni trebali su prijeći manje kilometara kako bi došli do supermarketa. To znači da vam kupnja sezonske hrane može pomoći da smanjite svoj ugljični otisak, a vjerojatno će ispasti jeftinije od nečega što je isporučeno s drugog kraja svijeta.

I, kao opće pravilo, izbjegavajte kupovinu zapakiranog voća i povrća. Plastične obloge samo povećavaju cijenu i nisu tako dobre za okoliš.

5. Kupujte robne marke supermarketa

Lako je steći naviku pridržavati se određenih marki koje poznajemo i kojima vjerujemo. No, ako tek trebate otkriti koji su proizvodi najisplativiji, dobro se pripremite. To je jedan od najboljih savjeta za kupovinu.

Za mnoge robne marke, sadržaj je vrlo sličan alternativama vlastite robne marke u supermarketu. U nekim slučajevima čak su i bolji. Jedina razlika je pakiranje i jaz u cijeni.

Postavite si mali izazov i sljedeći put kada budete išli u kupovinu kupujte samo robne marke supermarketa. Mogli biste uštedjeti ogroman novac, a prilično smo uvjereni da nećete primijetiti veliku razliku u okusu.

6. Nikad ne kupujte gladni

Vjerojatno ste to već nebrojeno puta čuli, no koliko često ste prekršili zlatno pravilo i potrošili previše novca na primamljive zalogaje dok ste bili gladni?

Ako niste jeli cijeli dan, a onda se uputite u supermarket, na kraju ćete ubaciti sve i svašta u svoja kolica. Pojedite nešto prije nego što odete u kupovinu hrane kako biste izbjegli impulzivnu kupnju potaknutu glađu.

7. Obavite online kupovinu

Kupnja hrane putem interneta jedan je od najboljih načina za smanjenje potrošnje. Većina velikih supermarketa omogućuje vam naručivanje putem interneta, a neki supermarketi imaju kodove za popust.

Kupnja putem interneta također vas štiti od opasnosti da vas u iskušenje dovedu otmjeni izlozi u trgovinama. A tako vas ni mirisi koji se šire iz kućne pekare neće moći nagovoriti na kupnju cijele ponude kolača.

Također je lakše usporediti cijene proizvoda putem online kupnje jer možete pristupiti cijenama proizvoda u drugim velikim supermarketima. A kada uspoređujete troškove, provjerite cijenu po kilogramu kako biste bili sigurni da ste se odlučili za najbolji proizvod.

8. Podjela troškova u kućanstvu

Ako živite u zajedničkom kućanstvu, razmislite o kupnji hrane sa sustanarima. Budući da je kupnja na veliko često jeftinija, mogli biste uštedjeti novac ako skupite novac za određene artikle.

Primjerice, kupnja toaletnog papira na veliko i podjela troškova je učinkovitija nego da zasebno kupujete dva paketa.

Ipak, svakako dobro izračunajte prije nego što kupite na veliko. Ponekad ćete otkriti da zapravo ne dobivate bolju ponudu, unatoč tome što bi supermarket želio da to mislite.

9. Nemojte ići u kupovinu na dan isplate plaće

Kad primite novac, možda ćete se osjećati kao da plivate u beskrajnom bazenu mogućnosti, ali vaša će plaća brže nestati s računa nego što ste mislili. S dobrim planom možete puno toga postići i kupiti namirnice zbog kojih kasnije neće žaliti.

10. Posadite svoj vrt

Smanjite potrebu za supermarketima tako da sami uzgajate hranu. Ne morate čak ni imati velik vrt da biste uzgojili povrće ili voće. Prerađena kanta za smeće dobro će poslužiti toj svrsi. Lakše je nego što mislite.

Ne samo da vam uzgoj vlastitog voća, povrća i začinskog bilja štedi novac, već vam daje i osjećaj samozadovoljstva.

11. Kuhajte sa ostacima hrane

Moglo bi biti primamljivo kupiti gotovu carbonaru iz supermarketa. Ali bit će puno jeftinije kupiti sastojke i napraviti jelo od nule.

Ako vam nedostaje malo kulinarskog samopouzdanja, isprobajte ove bitne kuharske savjete. Oni će život u kuhinji učiniti lakšim.

12. Počastite se

I, da završimo u lijepom tonu, uvijek je dobro počastiti se ponekom lijepom stvari.

Ako na svoj popis za kupnju stavite nekoliko poslastica, manja je vjerojatnost da ćete se razbacivati ​​primamljivim posebnim ponudama dok ste u trgovini ili kasnije tijekom tjedna kada se zaželite čokolade.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!