Kardiolog razbija mitove o povišenom krvnom tlaku

Lifestyle 15. svi 201708:37 > 10:10
Morguefile

Povišen krvni tlak je glavni faktor rizika za nastanak kardiovaskularnih bolesti, a od njega pati od 30 do 40 posto opće populacije. Ovu bolest prate brojna pitanja, nedoumice ili predrasude, a može ih se nazvati mitovima, no razbija ih dr. med. Dražen Šebetić, kardiolog.

1. Mit: U mladosti ne mogu oboljeti od arterijske hipertenzije
Izolirano povišeni (uglavnom gornji ili sistolički tlak) može se pojaviti već u dvadesetim godinama i najčešće je povezan s debljinom ili s uzbuđenjem (posjet liječniku), liječenje se u toj dobi rijetko provodi lijekovima.

2. Mit: Zbog straha od doktora imam hipertenziju
Hipertenzija bijele kute je povišeni tlak koji se javlja isključivo u liječničkoj ordinaciji, dijagnoza se postavlja Holter-om arterijskog tlaka i ako izvan ordinacije nije povišeni tlak nije ju potrebno liječiti.

3. Skrivena hipertenzija ne postoji
Skrivena hipertenzija je suprotna hipertenziji bijele kute, kod tih pacijenata tlak u ordinaciji je uredan, ali holter tlaka pokazuje povišene vrijednosti tlaka izvan ordinacije, takvo stanje je potrebno liječiti.

4. Povišeni tlak ne odaju simptomi
Najčešće se bolest otkriva slučajno, kod manjeg broja pacijenata javlja se glavobolja, rijetko osjećaj pritiska u prsnom košu. Potrebno je poznavati bolesti unutar obitelji i ukoliko nam roditelji boluju od povišenog tlaka treba ga češće provjeravati.

5. Ako imam povišeni tlak, ne mogu se baviti sportom
Baviti se sportom je čak poželjno u liječenju arterijskog tlaka, ali samo pod prepostavkom da je tlak adekvatno liječen.

6. Tlak mi često varira zbog živciranja
Na regulaciju tlaka utječu naša emocionalna i psihička stanja odonosno podržaj vegetativnog živčanog sustava te je u tim situacijama normalan kratkotrajni porast tlaka te ne treba odmah uzimati dodatnu tabletu za tlak već se pokušati smiriti te onda izmjeriti tlak.

7. Tablete za povišeni tlak uzrokuju nuspojave
U razgovoru s liječnikom potrebno je raspitati se o svim glavnim nuspojavama lijekova i izbjeći one koje bi mogli pogoršati već postojeće simptome no svakako je potrebno adekvatno liječiti povišeni tlak jer dobrobit od normalizacije tlaka daleko nadmašuje smetnje od nekih manjih nuspojava.

8. Tablete za krvni tlak se moraju piti cijeli život
Nije bitno hoćemo li lijek uzimati doživotno nego je bitno je li liječenje učinkovito i postiže li se normalizacija povišenog krvnog tlaka, objašnjava dr. med. Dražen Šebetić, kardiolog za Ordinaciju Večernjeg lista. Ako normalizaciju tlaka postignemo samo dijetom i redukcijom težine tada nećemo uzimati lijek, ako pak normalan tlak postižemo samo s lijekom tada ćemo lijek uzimati doživotno.

9. Ako preskočim tabletu, liječenje neće biti učinkovito
Važno je naglasiti da povišeni krvni tlak zahtijeva stalnu samokontrolu te je moguće izostavljanje pojedine doze ili smanjenje pojedine doze u ovisnosti o vrijednostima arterijskog tlaka – svaki bolesnik treba biti upoznat sa svojom bolešću i sa svojom aktivnom ulogom u praćenju vlastite bolesti kako bi rezultat liječenja bio što učinkovitiji i dugoročno posljedice arterijske hipertenzije što manje.

10. Nizak tlak je opasan
U mladih ljudi ne , ali u populaciji starijih soba iznad 80 g. života može pogoršati već postojeću bolest krvnih žila mozga stoga je normalna vrijednost sistoličkog tlaka u osoba iznad 80 g između 140-160 mmHG.