Naše raspoloženje slijedi predvidljive dnevne uzorke

Lifestyle 07. kol 201815:25 > 15:30
Pixabay

Jesi li se ikada zapitali zašto se osjećaš bez energije u 14, lijeno u 15 i sretno u 20? Znanstvenici otkrivaju da naše raspoloženje slijedi dnevne uzorke

Dvije nedavne studije otkrile su da se ljudska rastuća i silazna raspoloženja gotovo točno podudaraju s dnevnim obrascima dviju ključnih kemikalija u tijelu: Hormona stresa kortizola i neurotransmitera serotonina.

Ne utječu samo serotonin i kortizol na naše raspoloženje: Razina šećera u krvi, prehrana i protok drugih hormona i kemikalija također pridonose psihološkom satu tijela.

“To je mješavina čimbenika koji rade zajedno i teško ih je razdvojiti”, kaže Daniel Pink, koji je istraživao svakodnevne ritmove za knjigu When – The Science of Timing, a prenosi Daily Mail.

“Sigurno je da naša raspoloženja i kognitivne sposobnosti ne ostaju iste tijekom dana. Oni se mijenjaju u predvidljivim i ponekad ekstremnim načinima. Postoji pravi trenutak za sve.”

Evo koji je trenutak najbolji za što: 

06:00

Dignite se! Ustajanje rano, čak i ako vam nije potrebno, povezano je s nižim stopama depresije među ženama.

07:00

Naša motivacija je na vrhuncu. Manje smo ljuti i ovo je vrijeme dobro za suočavanje s problemima, prema istraživači s Bristol University koji su povezali ovo doba dana s najmanje negativnim osjećajima.

08:00

Kako smo se digli u dobrom raspoloženju, naše raspoloženje sada pada: Studije pokazuju da je 8:00 vrhunac trenutaka za tugu i umor (najgore je u ponedjeljak, nema iznenađenja).

09:00

Pozitivne emocije rastu. Razine serotonina također se povećavaju – do 11 sati ujutro.

10:00

Ako se danas osjećate osobito dobro, ovo je najvjerojatnije vrijeme za to. Prema studijama Sveučilišta u Bristolu, ljudi su sada najmanje ljuti.

11:00

Ovo je najviša točka za analitičke sposobnosti mozga, tako da ćete biti najviše produktivni od 11:00 do podne. Pozitivne emocije još uvijek rastu, ali će vrlo brzo početi padati.

12:00

U podne ćemo najbolje reagirati na pozitivne emocije i senzacije. To je glavna točka u radnom danu za osjećaj sreće.

13:00

Dobro raspoloženje počinje padati, kako dolazi poslijepodne. No u 13:00 smo najpozitivniji prema drugima, prije nego što naše raspoloženje naglo padne.

14:00

Ovo je najniži trenutak za sreću, u radnom danu. Osjećamo se i najumornije jer naše tijelo ulazi u prirodnu “fazu odmora” jer smo budni već sedam sati.

15:00

Razine serotonina, kao i šećara u krvi su najniže u poslijepodnevnim satima, pa dnevna promjena raspoloženja kreće oko 15.30.

16:00

Između 16 i 17 će doći do manjeg skoka u energiji. Mozak nije tako oštar kao ujutro, ali dobro je vrijeme za kreativne zadatke.

17:00

Sada se raspoloženje počinje poboljšavati – počinjemo uživati. I dalje se nalazimo u mini – energetskom skoku.

18:00

Temperatura tijela je najviša u sljedećih sat vremena. Najbolji izbor večere je obrok bogat ugljikohidratima jer povećava razinu šećera u krvi pa tijelo proizvodi više inzulina, što smanjuje kortizol.

19:00

Pada razina kortizola, što znači da ulazimo relativno mirnu fazu.

20:00

Istraživanja su otkrila da smo sad najtopliji prema drugim ljudima, a mi sami smo ujedno i najsretniji u ovih sat vremena.

21:00

Ovo bi trebao biti vrhunac dobrog raspoloženja u večernjim satima. Tijelo sada počinje proizvoditi melatonin, hormon spavanja.

22:00

Razina melatonina u vašem tijelu se povećava kako bi pripremio tijelo na spavanje: počnite isključiti ekrane. 

23:00

Najbolji “prozor” za ulazak u san je između 21 i ponoći, kada mozak i tijelo mogu dobiti odgovarajući omjer dubokog (REM) sna. Za većinu, raspoloženje je najbolje ujutro ako možemo već spavati prije 23 sata.

24:00

Ako ste još budni, šanse su da vam se raspoloženje brzo pogoršava. Studije na Twitteru pokazale su da je ponoć ključno vrijeme za izražavanje bijesa.

01:00

Imamo najsnažniji nagon za spavanja između sada i 4 ujutro, jer je količina melatonina, hormona spavanja, na vrhuncu. Stoga nije slučajno da su negativne emocije na najvišoj razini od ponoći do tri ujutro.

02:00

Idemo od ljutnje u ponoć da zaokupljenosti smrću od sada do 03:00. Nitko nije rekao da je zabavno biti budan u 2 ujutro.

03:00

Razine serotonina su najniže od sada do pet ujutro, pa možda nije ni čudo da su lijepe misli daleko.

04:00

Kortizol sada počinje rasti, kako biste bili spremni za buđenje za nekoliko sati. Buđenje u 4 ujutro povezano je s depresijom.

05:00

Ako ste budni, vaša egzistencijalna kriza vjerojatno će se nastaviti: Ppet je vrijeme vrhunca za razmišljanje o religiji, prema studijama Twittera. To je također vrhunac vremena za osjećaj najmanje pozitivnih emocija, piše RTL.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.