Ricinusovo ulje za lice: Zašto je blagotvorno i za što se sve koristi?

Lifestyle 20. lis 202008:09 > 08:11
Pexels (ilustracija)

Ricinusovo ulje je biljno ulje koje se dobiva od sjemenki ricinusa. To je bezbojna do svjetlo žuta tekućina guste teksture, bez mirisa, a koristi se u proizvodnji krema, sapuna, parfema te u prehrani kao aditiv.

Ricinusovo ulje za lice odlično je za skidanje šminke, a pomaže i u borbi protiv prištića i služi za rast kose. Zbog svojih ljekovitih svojstva naziva se još i Kristov dlan.

Sve njegove blagodati opisala nam je fitoaromaterapeutkinja te vlasnica Anahata aromaterapije, Ivona Kovačević Nemec.

Što je ricinusovo ulje?

Kako bismo se najbolje upoznali s ricinusovim uljem, fitoaromaterapeutkinja nam je otkrila što ga sve čini te koja su njegova najvažnija svojstva. Ricinusovo ulje bogato je ricinoleičnom kiselinom koja je odlična protiv gljivica, plijesni, virusa, parazita i bakterija.

Ulje sadrži i omega-6 i omega-9 masne kiseline koje čine kožu elastičnom i vlažnom, kosu sjajnom, a nokte čvrstima. Sadrži i vitamin E te brojne minerale i aminokiseline. Upravo zbog svog sastava ovo ulje djeluje protuupalno, antialergijski, protugljivično, antimikrobno i antioksidativno.

Za što se koristi ricinusovo ulje?

Ricinusovo ulje odlično je za rast kose, ali i trepavica te obrva, a upravo zato je i čest sastojak nekih krema te proizvoda za kosu. Ako ga imate doma, možete ga staviti u tankom sloju na obrve, trepavice ili kosu navečer prije spavanja. Čestim korištenjem s vremenom ćete vidjeti rezultate, a može se koristiti i kod muškaraca za rast brade.

Osim za rast trepavica i obrva, ricinusovo ulje za lice koristi se i za skidanje šminke. Potrebno je jednostavno pomiješati 30 grama ricinusova ulja i 70 grama biljnog ulja jojobe. Fitoaromaterapeutkinja naglašava kako ricinus djeluje umirujuće na kožu, ali i dobro otapa druge masnoće pa je upravo zato odličan izbor za skidanje šminke.

Ako i dalje niste sigurni može li se ricinusovo ulje koristiti u kozmetici, evo odgovora stručnjakinje: 

“Da, ricinus se može koristiti bez straha u kremama i serumima za lice, balzamima za usne i uljnim mješavinama za njegu tijela jer fantastično omekšava i njeguje kožu, a koristi se u koncentraciji od  1 do 20 posto”, kaže Kovačević Nemec.

Osim toga, Kovačević Nemec kaže kako je ricinusovo ulje poznati lijek protiv zatvora te se od davnina koristi za pražnjenje crijeva tako da se jedna žlica ulja pomiješa u čaši tople vode ili čaja prije spavanja.

Ipak, ovaj pripravak se ne smije konzumirati više od nekoliko dana, a također se ne preporuča osobama sa osjetljivim trbuhom, bolestima bubrega, trudnicama i dojiljama, djeci te kroničnim bolesnicima.

Pripravci od ricinusova ulja

Fitoaromaterapeutkinja nam je otkrila i nekoliko jednostavnih pripravaka koje sami možete napraviti u kućnoj radinosti. Važno je da se za izradu bilo kojih preparata uvijek koristi hladno prešano organsko biljno ulje i kemotipizirana eterična ulja.

Piling tijela

  • 50 grama morske soli
  • 50 grama ricinusovog ulja
  • 10 kapi eteričnog ulja prave lavande

Sve sastojke dobro izmiješati, istrljati tijelo i dobro isprati čistom vodom.

Uljna mješavina za njegu ruku i noktiju

  • 20 grama biljnog ulja jojobe
  • 20 grama biljnog ulja ricinusa
  • 10 grama biljnog ulja avokada
  • 5 kapi eteričnog ulja sjemena mrkve

Sve sastojke dobro izmiješati te umasirati na čiste nokte i ruke jedan do dva puta dnevno.

Uljni pakung za poticanja rasta kose

  • 50 grama biljnog ulja ricinusa
  • 50 grama kokosovog ulja
  • 5 kapi eteričnog ulja ružmarina cineola
  • 5 kapi eteričnog ulja atlaskog cedra
  • 5 kapi eteričnog ulja čempresa

Uljni pakung blago zagrijati i nanijeti dva to tri puta tjedno na suhu kosu, ostaviti da djeluje nekoliko sati te nakon toga isprati.

Ricinusovo ulje za lice odlična je zamjena mnogim kupovnim kremama, a možete ga jednostavno koristiti bez straha od posljedica. Može se kupiti u specijaliziranim trgovinama po cijeni od 30 do 35 kuna (ovisno o proizvođaču) za 100 mililitara.