7 savjeta kako smanjiti želju za slatkim

Lifestyle 20. lis 201509:10 > 09:14
Morgue File

Izbacivanje jednostavnih šećera iz jelovnika predstavlja poteškoću za većinu ljudi. Čak i mala količina šećera zapravo stvara želju za ponovnim unosom šećera.

Šećer se nalazi čak i u namirnicama u kojima se najmanje nadate.
Jednostavni šećeri brzo se razgrađuju, a one namirnice koje ga sadrže zapravo najčešće imaju malu količinu vitamina i minerala. Nažalost te namirnice uzrokuju nagli porast glukoze u vašoj krvi. Nakon nekog vremena, razina glukoze se naglo smanjuje što uzrokuje pad energije i svima poznatu ponovnu želju za slatkim.
Složeni šećeri se sporije razgrađuju, a one namirnice koje ga sadrže imaju visoku razinu vitamina, vlakana i minerala. To su primjerice cjelovite žitarice, povrće, smeđa riža i slično. U ovom slučaju neće doći do naglog pada glukoze u krvi, a razina energije je relativno stabilna.

Izbacivanje jednostavnih šećera iz jelovnika predstavlja poteškoću za većinu ljudi. Čak i mala količina šećera zapravo stvara želju za ponovnim unosom šećera. S druge strane, nagli prestanak konzumiranja šećera može uzrokovati umor, promjene raspoloženja, glavobolje i još veću želju za slatkim. I sami ste shvatili – dolazimo da začaranog kruga. Stoga počnite izbjegavati jednostavne šećere.
Pročitajte nekoliko savjeta koji će vam pomoći pri izostavljanju šećera u vašem jelovniku. Ali prije svega nemojte zaboraviti da se šećeri ne nalaze samo u kolačima, keksima i ostalim slasticama, već i u kruhu, voćnom jogurtu, umacima i preljevima za salatu, gotovo svim pićima osim vode, piše Index.hr.
1. Pokušajte ne piti kavu koju često zamjenjujete s obrokom, posebice s doručkom. Smanjite unos kofeina što je više moguće. Savjetujmo da kavu zamijenite s zelenim čajem.

2. Konzumirajte povremeno mineralnu vodu, nedostatak minerala može uzrokovati povećanu potrebu za slatkim.

3. Uvedite u vaš jelovnik više složenih ugljikohidrata npr. slatki krumpir ili batat. On je vrlo ukusan i sigurno ćete s njim zadovoljiti potrebe za slatkim.

4. Vaši obroci trebaju sadržavati sve hranjive tvari – masti, proteine i ugljikohidrate. To su zapravo cjeloviti obroci.

5. Međuobrok upotpunite bademima i orasima umjesto jednostavnih šećera.

6. Počnite više koristiti cimet koji će vam pomoći uravnotežiti razinu šećera u vašoj krvi.

7. Osigurajte dovoljno sna i odmora, naime potreba za slatkim namirnicama je usko povezana s nedostatkom sna.