5 liječničkih savjeta za smanjenje rizika od raka

Lifestyle 20. sij 201610:49 > 10:54
Morguefile

William Nelson, jedan od vodećih američkih onkologa i ravnatelj centra za rak Sidney Kimmel pri Sveučilištu Johns Hopkins, upozorava kako brojne odluke u mlađoj životnoj dobi mogu utjecati na smanjenje rizika od obolijevanja od raka.

Tijekom sudjelovanja u jednoj anketi, vodeći je onkolog dobio pitanje jednoga 20-godišnjaka koje odluke treba donijeti i što promijeniti u životu kako bi u sljedećih dvadesetak godina smanjio mogućnost dobivanja raka.

‘Najvažnija stvar koju možete napraviti jest ne konzumirati duhan u bilo kojem obliku. Rak pluća najsmrtonosnija je vrsta raka u SAD-u, a kod pušača je rizik od dobivanja ovoga raka čak 25 puta veći od nepušača. Osim toga, konzumiranje duhana povezano je s 18 različitih vrsta raka, uključujući rak mokraćnog mjehura, maternice i crijeva’, kazao je Nelson.

Zdrav način života također smanjuje rizik od obolijevanja od raka, istaknuo je onkolog. ‘To uključuje vođenje računa o tjelesnoj težini, redovito vježbanje, smanjenje konzumacije alkohola, ali i ograničeno konzumiranje masne i slatke hrane. Vjeruje se da zdrav način života smanjuje rizik od obolijevanja od raka za 10 do 15 posto, a smrtnost raka od 20 do 25 posto’, kazao je Nelson.

Osim nepušenja i zdravoga načina života, bitno je i izbjegavati pretjerano direktno izbjegavanje suncu, koje može uzrokovati rak kože i melanom, koji može biti smrtonosan. ‘Izbjegavajte solarije! Ljudi koji koriste solarije imaju čak 59 posto veći rizik od razvijanja melanoma od onih koji se u solariju nikad nisu sunčali’, upozorio je Nelson.

Godišnji su pregledi jako važni. ‘Slušajte savjete svoga liječnika oko pregleda za vašu dob. Osim toga, bilo bi dobro provjeriti imate li u obitelji oboljelih od raka, pa i to podijeliti sa svojim liječnikom. Primjerice, žena, u čijoj obitelji već postoji nekoliko žena oboljelih od raka dojke, svakako je u većoj opasnosti od dobivanja raka dojke od onih u čijim obiteljima rak nije zabilježen. U takvim su slučajevima redoviti pregledi još važniji’, kazao je Nelson.

‘I muškarci i žene bi trebali provjeriti jesu li cijepljeni protiv HPV-a, koji je uzročnik raka vrata maternice i drugih vrsta raka, ali i protiv hepatitisa B, uzroka brojnih vrsta raka jetre’, zaključio je Nelson.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.