Kako biti sretan nakon razvoda? Prekid nikada nije lak, evo kako ga ‘preživjeti’

Lifestyle 15. srp 202115:44 0 komentara
Zaljubljenost, Ljubav, razvod, par, brak, mačka, porodica, obitelj
Unsplash/Ilustracija

Prekid duge veze, braka, razvod, preseljenje, krevet koji je ostao prazan... sve su to stvari koje nije lako podnijeti. Neovisno o tome jeste li bili u braku i imali djecu, ili ste bili u dugoj vezi bez braka, čak i ako ste bili u kratkoj, ali intenzivnoj vezi – prekid je jako stresna životna situacija i sasvim je normalno da tražite načine kako biti sretan nakon razvoda.

Jedan od prvih savjeta rastavljenih osoba je da ne tražite grešku nakon što je već došlo do razvoda. Iako vam se možda čini da bi bilo lakše da znate da je vaš partner ili partnerica krivac, to ne bi smanjilo vašu bol, tugu i žaljenje.

Jednako vrijedi i za razmišljanje o tome da ste se možda osramotili pred drugima. Ovakva stajališta nemaju smisla jer se radi isključivo o vašem životu, odabiru i situaciji, ne o drugima. Ako još niste, vrijeme je da počnete misliti na sebe, svoju dobrobit i da pronađete načine kako biti sretni sami sa sobom.

Osjećaj poraza nakon razvoda može biti vrlo težak, no postoje mali (i veliki) konstruktivni koraci koji vam mogu pomoći kako biti sretan nakon razvoda.

1. Pronađite hobi

Ako ste za vrijeme braka ili duge veze imali zajednički hobi, moglo bi biti teško sada se tome vratiti kad ste sami. Pronađite drugi hobi, neku aktivnost u kojoj ćete uživati, još bolje neku koju možete raditi sami. Dobar primjer je šivanje, čitanje knjiga, odlazak u šetnje, fotografiranje, plivanje ili planinarenje. Imanje hobija će smanjiti vrijeme u kojem ćete razmišljati “zašto sam sam?” i s vremenom poboljšati vaše vlastito mišljenje o sebi.

2. Meditirajte i naučite voljeti sami sebe

Jedan od glavnih zadataka uz koje ćete naučiti kako biti sretan nakon razvoda je da počnete više voljeti sebe. Mnogi nakon prekida ili razvoda pokušavaju pronaći razloge koji često nisu logični, a koji krive njih, a ne partnera. Nemojte tražiti krivca, to vas nigdje neće odvesti.

Opustite se tako da meditirate uz vježbu, relaksiranje u prirodi ili u šetnji. Napišite svoje vrline na papir, nemojte se štedjeti, i s vremenom pokušajte biti svjesnih svih tih osobina. Postoji razlog zašto ste u životu tu gdje jeste, a za to ste zaslužni samo vi. Čestitajte si na tome i dajte malo više ljubavi sami sebi.

3. Ne uspoređujte se s drugima

Kao i prebacivanje krivnje, uspoređivanje s drugima sigurno neće pomoći da dođete do odgovora kako biti sretan nakon razvoda. Svi smo potpuno različiti, svaka veza, brak i samovanje se ne mogu usporediti ni s kim drugim. Možda vam se čini kako su druge veze ili brakovi odlični, ali vi svoj niste uspjeli spasiti, no sjetite se samo koliko puta ste vi u braku imali probleme, a na van ste izgledali kao odličan par. Mnogo toga što vidite je varka, posebice na društvenim mrežama. Svi imaju probleme i poteškoće. To što su vaše dovele do razvoda ne znači da ih niste znali ili mogli riješiti, već da ste odabrali bolji put za sebe i svoju dobrobit.

4. Ne forsirajte nove spojeve ako niste spremni

U nekim slučajevima se može dogoditi da vas nakon razvoda prijatelji pokušavaju spojiti s nekime i govore vam kako će vam to pomoći biti sretan nakon razvoda. To može, ali ne mora biti istina. Idite svojim tempom i počnite ići na spojeve tek kada ste spremni. Prije svega naučite živjeti i biti sami sa sobom. Sasvim je u redu ako će za to trebati duže vrijeme.

Također, ako osjećate da ste spremni za odlazak na spoj, ali se bojite što će okolina reći – otiđite na taj spoj. Ponovno, ovaj život je samo vaš, slušajte sami sebe.

5. Dobar razvod je bolji od lošeg braka

Možda će vam nakon razvoda biti potrebna mantra, a jedna od boljih je – dobar razvod je bolji od lošeg braka. Prisjetite se da je mnogo bolje da ste sami, ali zadovoljni, sigurni u sebe, slobodni i sretni nego da ste u braku, a tužni, mrzovoljni i neispunjeni.

6. Razgovarajte s nekim

Razvod braka ili prekid duge veze mogu biti vrlo stresne situacije koje neki ne mogu tako lako podnijeti. Ako osjećate da se uz tugu pojavljuju i drugi simptomi anksioznosti, tjeskobe, apatije ili depresije, ne ustručavajte se razgovarati sa stručnjakom terapeutom. Ponekad se teško sam izvući iz teških situacija u kojima ne možemo vidjeti izlaz. Dopustite drugima da vam pomognu – obitelji, prijateljima, pa i terapeutu.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!