Osam proizvoda za čišćenje koje nikada ne biste trebali miješati

Lifestyle 04. stu 202206:59 0 komentara

Postoji nešto nevjerojatno zadovoljavajuće u gledanju TikToka videa u kojemu korisnici kombiniraju pretjeranu količinu proizvoda za čišćenje kako bi dubinski očistili sve, od WC-a do sudopera. No, iako biste mogli biti nadahnuti da ovo sami isprobate, trebali biste znati da kombiniranje određenih proizvoda za čišćenje može imati katastrofalne rezultate.

“Određene kemikalije za čišćenje mogu biti vrlo otrovne kada se pomiješaju, a općenito se proizvodi za čišćenje nikada ne smiju miješati zajedno zbog rizika od neželjenih toksičnih učinaka udisanja”, kaže dr. Kelly Krisna Johnson-Arbor, medicinski toksikolog i privremeni izvršni direktor Nacionalnog centra za otrove.

Nadalje, dok mnogi ljudi možda misle da miješanje proizvoda čini čišćenje bržim ili učinkovitijim, prema dr. Johnson-Arboru, to nije nužno točno. Ona izreka o previše dobrih stvari ovdje zvuči posebno istinito.

Dakle, neka bude jednostavno i ostanite sigurni tako da nikada ne miješate dolje navedene opasne kombinacije proizvoda za čišćenje, piše Real Simple.

1. Sredstvo za čišćenje WC školjke i izbjeljivač

Zahodi se mogu poprilično zaprljati, a ponekad jedan obilazak sredstva za čišćenje po zahodskoj školjki i brzo četkanje nije sasvim dovoljno za uklanjanje svih površinskih nečistoća. Dakle, iako biste mogli doći u iskušenje da dovršite posao ulijevanjem malo izbjeljivača – najbolje je izbjeći to iskušenje.

Dr. Johnson-Arbor kaže da je ovo opasna mješavina. “Kombinacija sredstva za čišćenje WC školjke i izbjeljivača može stvoriti plinoviti klor,” kaže ona. “Kod zdravih ljudi, udisanje bilo kojeg od ovih plinova može izazvati kašalj, iritaciju nosa i grla, pa čak i probleme s disanjem. Za one koji imaju astmu ili druge plućne bolesti, ozbiljni respiratorni problemi mogu se pojaviti nakon udisanja ovih kemikalija i mogu čak rezultirati smrću”, rekla je.

VEZANA VIJEST

Iako se ovo pravilo možda ne odnosi na svako sredstvo za čišćenje WC školjke na tržištu, općenito nije sigurno miješati izbjeljivač s bilo čim.

Ako ste izloženi bilo kojoj od ovih kemikalija i imate poteškoća s disanjem, dr. Arbor-Johnson predlaže da odmah izađete van na svjež zrak. “Ako iritantni simptomi potraju nakon 10 do 15 minuta ili ako imate povijest astme ili drugih plućnih bolesti, možda ćete morati potražiti pomoć liječnika”, rekla je.

2. Izbjeljivač i amonijak

Jenna Arkin, direktorica inovacija za ECOS, marku netoksičnih proizvoda za čišćenje, kaže da ne postoji zakon koji zahtijeva otkrivanje sastojaka na etiketama proizvoda za čišćenje. Stoga potrošači često nenamjerno kombiniraju stvari koje ne bi trebali.

Jedan od najčešćih primjera za to su izbjeljivač i amonijak. “Klorni izbjeljivač — koji se nalazi u proizvodima za izbjeljivanje rublja, sredstvima za čišćenje toaleta i nekim dezinficijensima — pomiješan s amonijakom, koji se najčešće nalazi u sredstvima za pranje prozora, rezultira kemijskom reakcijom koja stvara otrovni dim plinovitog kloramina”, kaže Arkin. “U dovoljno visokoj količini koncentracije, ovaj plin može biti smrtonosan”, zaključila je.

Dok mnogi proizvodi za čišćenje koji sadrže izbjeljivač to istaknuto navode na prednjoj strani naljepnice to može biti manje očito za proizvode s amonijakom. Obavezno pročitajte stražnju stranu boce ako nije navedena na prednjoj strani, a kad ste u nedoumici, potražite oznake koje promoviraju formule bez amonijaka.

3. Izbjeljivač i ocat

Miješanje čistog klornog izbjeljivača ili proizvoda na bazi izbjeljivača i bijelog octa, octa za čišćenje ili čak netoksičnih otopina na bazi octa može biti opasno. “Miješanjem izbjeljivača i octa — ili bilo koje kiseline ili kiselog proizvoda, kao što je sredstvo za čišćenje WC-a stvara se plin klor” kaže dr. David A. Walla, vodeći znanstvenik za Defunkify. “To može dovesti do kašlja, problema s disanjem, peckanje i suzne oči”, rekao je.

Ako slučajno stvorite plin klor, dr. Walla kaže da izbjegavate svaki pokušaj da ga “razvodnite”. Plinoviti klor i voda kombiniraju se kako bi stvorili klorovodičnu i hipokloričnu kiselinu, koje su također iritanti.

Umjesto toga, udaljite se iz tog područja, izađite na svježi zrak, pratite svoje simptome i po potrebi potražite liječničku pomoć.

4. Vodikov peroksid i ocat

Razmišljate li o miješanju proizvoda na bazi vodikovog peroksida s octom? Dr. Walla upozorava da vodikov peroksid i ocat stvaraju peroctenu kiselinu. Ova kombinacija nije samo vrlo korozivna, već također predstavlja opasnost za oči, kožu, grlo, nos, pa čak i pluća.

5. Čistač odvoda i izbjeljivač

Imaju li vaše cijevi smrdljiv miris? Možda mislite da je ulijevanje izbjeljivača nakon sredstva za čišćenje odvoda trik za uklanjanje tog mirisa, ali Carol Mehas, osnivačica ekološkog brenda za čišćenje Arbour, upozorava da to može biti nevjerojatno opasno.

“To je recept za smrtonosnu reakciju koja se odvija u vrlo maloj cijevi. Sredstva za čišćenje odvoda obično se proizvode od lužine, poznate i kao natrijev hidroksid, za kemijsko razbijanje naslaga kako bi se ubrzalo uništavanje organskih tvari — dlaka i taloga od sapuna koji oblažu vaš odvod” kaže ona. “Budući da je vaš odvod mali zatvoreni prostor, štetni plinovi koji nastaju uslijed kemijskih reakcija nemaju kamo otići nego ravno u odvod, natrag u vaš tuš ili sudoper”, kaže.

Mehas upozorava da ako se ova kombinacija udiše, mogu izgorjeti usta i grlo ili potencijalno uzrokovati oštećenje pluća.

6. Različite marke sredstava za čišćenje odvoda

Začepljeni odvodi su frustrirajući, a ako čišćenje ne uspije prvi put, mogli biste doći u iskušenje da isprobate neku drugu marku. Međutim, stručnjak za čišćenje i dizajn Stefan Bucur iz Rhythm of The Home kaže da je ovo kombinacija koju treba izbjegavati.

“Neka sredstva za čišćenje odvoda bazirana su na lužini, dok su druga na bazi kiseline”, kaže Bucur te dodaje: “Kombinacija može uzrokovati ispuštanje plinovitog klora ili još gore, eksploziju.”

Dakle, ili izlijte još malo proizvoda koji ste već koristili u odvod i pričekajte da u potpunosti djeluje ili pozovite stručnjaka za pomoć.

7. Izbjeljivač i alkohol

Pokušavate dezinficirati svoju kadu ili radnu površinu? Nemojte kombinirati izbjeljivač i alkohol jer ta kombinacija stvara kloroform. “Ova vrlo toksična kombinacija može oštetiti oči, kožu, jetru, bubrege i živčani sustav”, kaže dr. Walla.

Čak i ako za čišćenje ne koristite čisti alkohol, imajte na umu da mnogi popularni proizvodi za čišćenje sadrže ovaj sastojak.

8. Oksalna kiselina i trikloroizocijanurna kiselina

Sredstva za čišćenje na bazi oksalne kiseline izvrsna su za uklanjanje zaglavljene hrane i masnoće s tava i ploča za kuhanje, ali svakako izbjegavajte njihovo miješanje s proizvodima koji sadrže trikloroizocijanurnu kiselinu.

“Kao i mnoge druge loše kombinacije proizvoda za čišćenje, ovo može stvoriti plinoviti klor”, kaže Bucur.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!