Svake godine bacaju se milijuni tona hrane. Tu se radi o šteti za okoliš i šteti za naš kućni budžet, ali može i štetiti našem zdravlju. Bačena hrana koja dospije na odlagalište razgrađuje se anaerobno, oslobađajući metan u atmosferu, koji je staklenični plin oko 25 puta jači ugljičnog dioksida.
Pojačane emisije metana otežavaju disanje pogoršavajući astmu, dok porast temperature (zahvaljujući globalnom zatopljenju) može dovesti do stresa, tjeskobe i depresije te povećati rizik od kardiovaskularnih problema kao što je moždani udar.
Dobra vijest? Postoje načini za sprječavanje klimatskih promjena. Još bolja vijest? Smanjenje količine otpada od hrane je jednostavna stvar za početak. Potpuno je izvedivo na bilo kojoj vrsti prehrane, od prehrane bez alergena do keto dijete. Stoga je slavna trenerica i zagovornica održivosti, Brooke Jowett, za Women’s Health ponudila svoje najbolje strategije.
Pažljivo planiranje obroka
Važno je voditi računa o tome što unosite u svoje tijelo i svoj hladnjak. Prije nego krenete u kupovinu, dobro pogledajte što već imate i vidite što treba potrošiti. Ako steknete naviku planiranja obroka i znate što imate u kuhinji, veća je vjerojatnost da ćete kupiti samo sastojke koji su vam potrebni.
Dijelite porcije promišljeno
Ne samo da je porcioniranje jedan od najboljih načina da izbjegnete prejedanje, već vam može uštedjeti novac i smanjiti količinu bačene hrane.
Čuvajte hranu na održiv način
Pravilno skladištenje može produljiti rok trajanja vašoj hrani na nekoliko dana, pa čak i mjeseci. Uložite u neke dobre posude kako bi hrana dulje ostala svježa. Također treba organizirati svoj hladnjak po obrocima, kako bi vam to pomoglo imati pregled obroka i planiranje danima unaprijed.
Izbjegnite zamku ostataka
Ostaci mogu biti prikladan budući obrok, ali imaju i mračnu stranu. Često se ostaci ne pojedu u potpunosti, ili još gore – zaborave. Kako biste izbjegli zamku ostatka, planirajte unaprijed i kuhajte samo ono što ćete realno pojesti.
Prigrlite korištenje zamrzivača
Unatoč najboljim namjerama, voće i povrće su krivci broj jedan za svakodnevno bacanje hrane. Dakle, ako primijetite da uvijek kupujete svježu brokulu, a naposljetku je bacite cijelu ili djelomično, odlučite se za smrznutu: ove se namirnice obično brzo zamrzavaju na vrhuncu svježine, čime se čuvaju hranjive tvari, piše Index.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!