Savjeti kako reciklirati baterije, mobitele, pelene, žarulje, četkice za zube…

Lifestyle 12. sij 202322:30 0 komentara
Image by Tom from Pixabay

Posljednjih godina u društvu raste svijest o važnosti recikliranja: Svatko od nas može učiniti nešto da smanji količinu otpada koju proizvodimo i time pridonese čišćoj okolini.

Donosimo nekoliko praktičnih savjeta za recikliranje predmeta koje koristimo svakodnevno.

Žarulje

Jedine žarulje koje se ne mogu reciklirati su tradicionalne žarulje sa žarnom niti. Sve ostale (halogene, niske potrošnje i LED) moguće je reciklirati, no najbolje je to prepustiti stručnjacima. Žarulje možete odnijeti u najbliži centar za recikliranje u supermarketu ili trgovačkom centru ili reciklažno dvorište. Ne smije ih se bacati u kante za staklo.

Pelene

Jednokratne pelene ne mogu se reciklirati jer sadrže organske ostatke. Idealno bi stoga bilo odabrati alternative čija se tkanina može ponovno upotrijebiti. Na taj ćete način izbjeći da više plastike završi u tlu i morima. Ako ipak odaberete jednokratne pelene, bacite ih u komunalni otpad.

Baterije

U supermarketima ili trgovačkim centrima postoje posebni spremnici za odlaganje istrošenih baterija za njihovo pravilno zbrinjavanje. Opcija je i reciklažno dvorište. Nikada ih nemojte bacati u drugu vrstu spremnika jer, osim što stvaraju otpad koji se ne može odvojiti, oslobađaju spojeve koji jako zagađuju prirodu.

Štapići za uši

Kao i drugi sanitarni i higijenski proizvodi, kao što su kondomi ili vlažne maramice, pamučni štapići mogu izazvati ozbiljne probleme ako se bace u WC školjku. Njihovo mjesto je kanta za miješani otpad. Što se tiče pamučnih štapića, možete ih u potpunosti zamijeniti i koristiti druga sredstva za čišćenje ušiju, poput vrućih mokrih krpica.

Četkice za zube

Iako je njihov glavni materijal plastika, četkice za zube ne mogu se bacati u spremnike za plastičnu ambalažu. Trebaju ići u komunalni otpad. Razmislite o kupnji četkica za zube od drugih materijala: drva, kokosa ili bambusa.

Ulaznice i računi

Osim ako nisu izrađeni od termalnog papira, poput papira za faks, ulaznice i računi idu u kantu za papir. Što se termalnog papira tiče: njegove komponente reagiraju na proces recikliranja i mogu uzrokovati probleme, stoga ih je najbolje baciti u miješani otpad.

Žvakaće gume

Žvakaća guma se ne može reciklirati. Jedino što možete učiniti je izbjegavati bacati ih na tlo jer se mnoge male životinje poput ptica i glodavaca mogu zalijepiti za njih, piše MSN.

Ambalaža od lijekova

Čak i ako su izrađeni od plastike, aluminija ili kartona, prazni spremnici za lijekove moraju se odnijeti na posebna sabirna mjesta poput onih koja se inače nalaze u ljekarnama, bolnicama i domovima zdravlja ili reciklažnim dvorištima. Ti su materijali bili u kontaktu s kemijskim tvarima u lijekovima.

Mobilni telefoni

Što učiniti sa svojim starim, možda pokvarenim mobitelom? Probajte u dućanu elektronike, možda im još uvijek ima koristi od toga. Mnogi vam čak daju popust na kupnju novog mobitela ako isporučite stari. Druga mogućnost je točka za reciklažu, baš poput one gdje biste donijeli svoje baterije.

Elektronički dijelovi

Jednostavno je: elektronički dijelovi koji ne rade, bilo da se radi o kabelima, utikačima, strujnim krugovima ili dodacima, moraju ići na reciklažno dvorište kako bi se njima pravilno upravljalo. Također ih možete pokušati odnijeti u trgovinu elektroničkom opremom gdje bi ih možda mogli iskoristiti.

Igračke

Donirajte ih! Mnogo je djece koja ih trebaju. Ako su igračke toliko oštećene da se ne može igrati s njima, odnesite ih na mjesto za recikliranje.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!