Borvili vani na svježem zraku ili u toplom domu, nekim ljudima nikad nije dovoljno ugodno zbog osjećaja hladnoće. Svi poznajemo osobu kojoj je uvijek hladno i koja se vječno žali na nedostatak pokrivača ili preslabo grijanje. Međutim, postoji li znanstveni razlog za tu pojavu?
Dr. Christopher Minson je profesor na odjelu za ljudsku fiziologiju na Sveučilištu Oregon. Jedan od njegovih primarnih istraživačkih interesa je termoregulacija, što označava način na koji mozak i tijelo međusobno djeluju i prilagođavaju se dok se zagrijavamo i hladimo, a dr. Minson odgovorio je na neka pitanja za Upworthy.
Što se događa u tijelu kad je nekome hladno?
Najjednostavnije rečeno, osjećaj hladnoće ili topline znači da je “zadana točka” temperature u tijelu izazvana toplinskim inputima u svim dijelovima, uključujući mozak, krv, kralježnicu, naše organe, mišiće i našu kožu.
Dio našeg mozga prikuplja sve te toplinske inpute i u biti ih uspoređuje s temperaturom tijela koju želi zadržati. Dakle, ako je temperatura vaše kože snižena, a ostatak vašeg tijela je još uvijek na ugodnoj zadanoj točki, bit će vam hladno, objašnjava dr. Minson.
Postoji li razlog da ovo uvelike utječe na žene?
Ljudi kojima je uvijek hladno obično će imati nižu mišićnu masu u odnosu na površinu tijela (obično žene i starije osobe). Njihova stvarna tjelesna temperatura možda zapravo nije ispod normalne, ali im je hladno jer tijelo nastoji čuvati toplinu.
Česta pritužba u vezama je da su ženska stopala često jako hladna, posebno u krevetu. Problem je u odnosu tjelesne mase s površinom tijela. Kako njihovo tijelo radi na očuvanju topline, ono sužava krvne žile u ekstremitetima kako bi održalo središnji dio tijela toplim. Ovaj smanjeni protok krvi dovodi do hladnih ruku i stopala kod žena više nego kod muškaraca.”
Može li se išta učiniti ako vam je uvijek hladno?
“Jedna od najboljih stvari koje netko može učiniti je povećati svoju mišićnu masu. To će povećati ukupnu brzinu metabolizma (iako to nije lako učiniti).
Još jedna stvar koju osoba može učiniti je podvrgnuti se hladnom stresu, kao što je izložiti sebe vrlo niskim temperaturama u kratkom vremenskom razdoblju. Zvuči kontraintuitivno, ali sugerira se da bi to moglo smanjiti osjećaj hladnoće.”
Kad bi se trebalo zabrinuti?
Postoji mogućnost da uzrok mogu biti abnormalno niske razine hormona štitnjače. Takvo stanje vrlo je rijetko, a ako je ustanovljeno, uzima se hormonska terapija, prenosi Index.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!