Za četvrtak je zakazano izricanje presude Vojislavu Šešelju pred Haaškim tribunalom. Prije nego što je postao vođa Radikala, Šešelj je čvrsto vjerovao u komunistički sustav koji je bio na snazi u SFRJ.
O vremenu u kojem je studirao i postao najmlađi doktorant, oni koji su ga poznavali kažu da je bio komunist za primjer, ali da je do njegovog preokreta u razmišljanju vjerojatno došlo nakon povratka s doktorskoga studija u Beogradu. Evo još nekoliko crtica iz njegove biografije.
Vojislav Šešelj rođen je u Sarajevu u obitelji željezničara u ŽTP-u Sarajevo. Kao mlad je pokazivao interes za političkim angažmanom. Mnogi koji su ga poznavali, kažu da im je neshvatljivo da je netko od radikalnog komunista prerastao u radikalnoga nacionalistu. Adil Kulenović je, vrijeme studentskih dana, sa Šešeljem proveo mnogo vremena. Šešelj je tada predstavljao, kako kaže, intelektualnu uzdanicu na Sveučilištu. Kulenović kaže da je tadašnji Šešeljev kolega Radovan Bjelogrlić optužio Šešelja da je nacionalist, što je kod Kulenovića izazvalo čuđenje.
“Šešelj, kao sarajevsko dijete, nije mogao razumjeti studente koji žive u studentskim domovima, optužujući da je studentski dom tako napravljen da izgledom podsjeća na zelenu transverzalu. S tim što je ona bila argumentirana isključivo onim što jesu boje studentskih vrata, odnosno ona boja SNB-a”, kazao je Kulenović.
Kulenović kaže da je Šešelja vidio kao fokusiranog i fanatičnog ideologa. Ključni prevrat u Šešeljevom razmišljanju prema Kulenoviću je njegov sukob s mentorom Hamdijom Pozdercem, koji su iskoristile druge političke struje u BiH, želeći preuzeti vlast.
“Ali predominantno je ipak bilo da se u BiH vodila unutarstranačka bitka u kojoj je Vojislav Šešelj ispao kolateralna šteta”, smatra Kulenović.
Ubrzo komunističke stavove mijenja nacionalističkim. U ranijim je intervjuima često govorio da je crvena knjižica njemu tada značila mnogo, ali da je je tek kasnije shvatio u kolikoj je zabludi. Sjetio se i riječi svog oca o ulasku u Komunističku partiju…
“Počeo je govoriti: ‘Što će ti to, to ti ne treba, to ti može u životu stvoriti samo probleme u životu. U velikim si zabludama. Jednog dana kad vidiš što sve stoji iza toga, bit će kasno.”
Vojislav Šešelj je 1981. godine počeo raditi kao asistent na Fakultetu političkih znanosti u Sarajevu. Zanimljiv je i naziv predmeta, “Teorija o ratu”, na kojemu je bio asistent sve do 1984. godine, kad je otišao u Zenicu, odslužiti dvogodišnju zatvorsku kaznu.
O Šešelju njegove kolege iz tog vremena nerado govore. Jedni ga smatraju “opasnom temom”, za njega kažu da je bio ambiciozan, ali vrlo radikalan po ponašanju.
“On nije bio neki loš čovjek koji se ne zna družiti, ali je to znao kvariti svojom surovošću. On nije imao tajne o drugima u javnosti, o tome je znao javno govoriti”, otkriva Ismet Grbo, s Fakulteta političkih znanosti u Sarajevu.
Od intelektualne zvijezde u usponu, postao je nacionalist koji se okrenuo radikalnim stavovima prema drugima, kažu oni koji su ga poznavali. Lucidni profesor s početka osamdesetih prešao je dug put koji ga može ostaviti i dugo godina iza rešetaka.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook.