Nezavisno novinarstvo udarilo u zid na zapadnom Balkanu

Regija 30. stu 201614:19 > 14:25
N1

Novinari u zemljama zapadnog Balkana rade u neprijateljskom okruženju koje im otežava kritičko izvještavanje, priopćila je danas međunarodna organizacija za ljudska prava Human Rights Watch (HRW).

HRW navodi da otkada je prije godinu dana izvijestio o ometanjima slobode medija u BiH, Srbiji, Crnoj Gori, Makedoniji i na Kosovu, vlade u regiji i institucije Europske unije nisu poduzele konkretne mjere za rješavanje tog pitanja, a pojavili su se i novi problematični slučajevi.

“Neavisno novinarstvo opet je udarilo u zid na zapadnom Balkanu”, rekla je Lidija Gal iz HRW-a i dodala da se to neće promijentiti osim ako “EU vladama zapadnog Balkana jasno ne da do znanja da njihove europske aspiracije ovise o razvoju i slobodi medija”.

HRW navodi da je sloboda izvještavanja dio kopenhagenških kriterija koje zemlje kandidati moraju ispuniti na putu ka članstvu u EU.

U regiji nema puno pokazatelja političke volje vlada da se poboljša klima za slobodu medija, navodi HRW i dodaje da su neki novinari suočeni s procesima po sumnjivim kaznenim optužnicama, dok su pomoć vlade i prihodi od reklama smanjeni u naporu da se smanji kritičko izvještavanje i nezavisnost medija.

HRW navodi da Europska komisija spominje zabrinutost za medijske slobode na zapadnom Balkanu u redovnim godišnjim procjenama ljudskih prava i da je tajnik za proširenje Johannes Hahn govorio o slobodi medija u regijiu općem kontekstu, ali da nisu izneseni detalji o manjku efikasnih istraga o napadima na novinare, kao ni detaljne preporuke za unapređenje slobode medija.

Europski parlament je ponudio konkretnije preporuke, navodi HRW i dodaje da Europska komisija i članice EU trebaju upornije vršiti pritisak na vlasti nazapadom Balkanu da spriječe zastrašivanje novinara, a da slobodu medija postave kao prioritet tijekom pristupnih pregovora.

HRW navodi da je u njegovom izvještaju iz 2015. citiran šef srpske policije koji je rekao novinarima: “Što da radite, imate tešku profesiju”.

Odbacivanje odgovornosti na taj način i neodlučnost da se istraže i procesuiraju napadi na novinare previše je česta u regiji, naveo je HRW. Manjak brige i odgovornosti krše obaveze zemalja da sprečavaju i procesiraju takva kaznena djela i stvorena je de facto nekažnjivost za većinu kaznenih djela protiv novinara.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.