Ministarstvo obrane Bosne i Hercegovine u srijedu je odbacilo postojanje bilo kakve veze tijela vlasti te zemlje i njenih oružanih snaga sa streljivom kojega su u prošlotjednom napadu na redakciju francuskog časopisa "Charlie Hebdo" rabili teroristi.
Tijekom policijskog očevida nakon tog napada pronađene su čahure metaka za strojnicu promjera 7,62 milimetara s utisnutim oznakama “IK 86”.
Prema međunarodnom sustavu označavanja streljiva to je bio dokaz da su ovi meci proizvedeni u tvornici “Igman” iz hercegovačkog gradića Konjica davne 1986. godine.
Naknadno je potvrđeno kako je streljivo što su ga posjedovali teroristi u Parizu doista proizvedeno u Konjicu, no iz Ministarstva obrane BiH su pojasnili kako prodaja i izvoz oružja i streljiva podliježu strogim provjerama, uključujući i one o krajnjem korisniku.
“Ministarstvo obrane i oružane snage BiH nemaju nikakve veze sa streljivom koje je korišteno u napadu terorista na redakciju magazina ‘Charlie Hebdo’. Podsjećamo da na tržištu slobodno rade sve tvornice oružja pa i tvornica ‘Igman’ Konjic”, stoji u priopćenju.
Direktor ove tvornice Džihad Muratbegović pojasnio je kako je ona u bivšoj Jugoslaviji proizvodila dvije vrste streljiva. Jedno s ćirilićnim oznakama koristila je tadašnja JNA, dok je drugo namijenjeno izvozu imalo latinične oznake poput metaka pronađenih u Parizu.
“Ako je proizvodnja iz 1986. godine, to znači da je bilo u vrijeme bivše države. Nas tada nitko nije pitao za izvoz, naše je bilo da radimo i proizvodimo”, kazao je Muratbegović lokalnim medijima.
Njegov je zaključak kako su se teroristi domogli streljiva proizvedenog u “Konjicu” s tržišta neke od država koje su ga svojedobno zakonito kupile od bivše SFRJ jer tada nisu bile pod embargom.