Slovenski premijer Miro Cerar u utorak je u parlamentu ponovio stajalište svoje vlade kako je provedba arbitražne presude o graničnom prijeporu s Hrvatskom pitanje poštovanja načela "vladavine prava" te izrazio očekivanje da će u sporu Ljubljane i Zagreba posredovati Europska komisija.
U obraćanju zastupnicima povodom prihvaćanja deklaracije o smjernicama za djelovanje Slovenije u institucijama EU-a do kraja iduće godine, uobičajenog dokumenta koje svake jeseni prihvaćaju zastupnici na prijedlog vlade, Cerar je izrazio očekivanje da će Slovenija dobiti potporu Bruxellesa u nastojanju da se implementira odluka arbitara, koju Hrvatska odbija zbog kontaminiranosti arbitražnog procesa.
“Biti dio Europske unije znači poštovati pravnu državu i odluke sudova”, kazao je Cerar u dijelu svog govora o deklaraciji, dodavši da to nije bilateralno pitanje Slovenije i Hrvatske, nego načelo vladavine prava i uvažavanje “prava Europske unije”.
“Arbitražni sporazum izravno je povezan s pristupanjem Hrvatske Europskoj uniji”, kazao je predsjednik slovenske vlade, podsjetivši da je Slovenija 2009. povukla svoje protivljenje članstvu Hrvatske nakon što je arbitražni sporazum u jesen 2009. potpisan.
Prema Cerarovim je riječima EU do sada bila vrlo aktivna u sporu Slovenije s Hrvatskom te izrazio očekivanje da će u tome i dalje imati “značajnu ulogu”.
Govoreći o načelima deklaracije o slovenskom djelovanju u institucijama EU, u kojoj se stavlja naglasak na sigurnost i preobrazbu Unije, Cerar je u zaključku kazao da Slovenija u raspravi o budućnosti Unije mora djelovati s mnogo pouzdanja jer nekad ni sama nije svjesna koliko može učiniti i kakav doprinos europskoj obitelji može dati.
“Europska unija će biti zajednica demokratskih, pravnih i socijalnih država ili je neće biti”, kazao je Cerar na kraju svog govora u parlamentu.
Deklaracija o djelovanju Slovenije u ustanovama EU-a prihvaćena je velikom većinom. Protiv su glasovali samo zastupnici oporbene Udružene ljevice (ZL), koji su tekst nazvali rutinskim i “dokazom servilnosti” slovenske politike jer ne odgovara na socijalna i i politička pitanja pred kojima je EU. Jedan je njihov zastupnik u raspravi kazao da je prihvaćena deklaracija potvrda kako slovenska vlada samo ponavlja ono što govore velike države te da se ponekad ponaša kao “njemački lakej”.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.