Izbjeglice sa Srednjeg istoka još od zatvaranja rute između Grčke i Makedonije počele su za prelazak u zemlje EU koristiti granični prijelaz između Grčke i Albanije. Broj izbjeglica je do polovice ove godine znatno povećan za razliku od prošlih godina.
Iako manjih razmjera od onih viđenih 2015. godine, nova izbjeglička ruta funkcionira prolazeći iz Grčke u Albaniju.
Na graničnom prijelazu Kakavije, oko 30 km južno od grada Gjirokastra, svakog dana ulaze izbjeglice i migranti, koji ovaj put koriste kako bi stigli do svog cilja, a to su države Europske unije. Oni se od tuda uglavnom prijavljuju u centar za azil u Tirani, kako bi izbjegli mogućnost da ih policija vrati nazad u Grčku.
Tijekom našeg putovanja po južnoj Albaniji nismo naišli na izbjeglice, ali da oni ulaze uglavnom šumskim putevima, preko planina, potvrdili su nam mještani obližnjih sela.
“Prije mjesec nisam bio tu, kad sam se vratio vidio sam da su prozori bili otvoreni i da su u moju kuću kako bi se smjestili, ušle izbjeglice koje dolaze iz Grčke”, navodi Pandeli, mještanin.
Da broj migranata raste, potvrđuju i brojke o izbjeglicama, koje su ove godine za razliku od ranijih – u rastu. Samo od siječnja do svibnja ove godine broj izbjeglica koji se prijavio u Albaniji je stigao do 2.500.
Ipak zamjenik ministra unutrašnjih poslova Albanije Julian Hoxha kaže da nema indikacija za veći val migranata:
“Mi smo spremni, ali i dalje nemamo indikacija da dolazi veći val. Albanija je i 2015. godine bila put koji su migranti koristili, dok je sada za njih jos teže da prođu iz Grčke u Makedoniju, tako da se trude prijeći kroz Albaniju. I dalje nismo zabrinuti, ali svakako situaciji treba pridati pažnju.”
U kampu za azil u Tirani smo sreli 22-godišnjeg Muhameda koji dolazi iz Sirije, a u tom prihvatilištu u glavnom gradu Albanije je već 15 dana.
“Dvije i pol godine sam bio u Turskoj, sada sam preko Grčke došao u Albaniju, gdje sam već 15 dana, a planiram odavde krenuti za Njemačku kod brata”, kaže za N1 Muhamed.
U zadnje vrijeme se od europskih političara sve više govori o prihvatilištu za izbjeglice u nekoj državi van granica Europske unije. Kao potencijalna država za ovo prihvatilište se spominje Albaniju koja se nalazi u Europi, a van je Europske unije. U Tirani kažu da to i dalje nije tema.
“Ideja je da u slučaju povećanja broja izbjeglica u Albaniji, mi izgradimo objekte kako bi ih smjestili. Ovo i dalje nije tema jer i dalje nema potrebe za tako nešto. Ako će postojati potreba, vjerujem da će EU institucije službeno to zatražiti, a mi ćemo ovaj zahtjev pažljivo razmotriti”, navodi Hoxha.
Ovoj ideji se albanska opozicija oštro suprostavlja, tvrdećida bi se Albanija pretvorila u zemlju gdje bi se okupljali teroristi i da albanska vlada to čini kako bi otvorila pregovore o ulasku u Europsku uniju.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.