Ministri iz Bosne i Hercegovine i Srbije zaduženi za pitanja vanjske trgovine odlučili su bojkotirati predstojeći sastanak s kolegama iz država-potpisnica Srednjoeuropskog sporazuma o slobodnoj trgovini (CEFTA), koji se treba održati u Prištini, prosvjedujući na taj način zbog odluke vlade Kosova o nametanju dodatnih pristojbi na uvoz robe.
Iz ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH u ponedjeljak je potvrđeno kako su takav dogovor na sastanku održanom tijekom dana u Sarajevu postigli bosanskohercegovački ministar Mirko Šarović i njegov srbijanski kolega Rasim Ljajić.
Oni su se sastali kako bi dogovorili zajedničke korake nakon odluke kosovske vlade donesene 6. studenog po kojoj će se za robu uvezenu iz Srbije i BiH plaćati dodatna pristojba u iznosu od deset posto.
Šarović i Ljajić odlučili su kako zbog toga neće sudjelovati na sastancima radnih tijela CEFTA-e zakazanim za ovaj tjedan u Prištini jer Kosovo trenutačno predsjedava ovom organizacijom.
Sastanak na ministarskoj razini zakazan je za 3. prosinca, a ministri iz BiH i Srbije neće ići ni na taj skup. Mjere bojkota bit će na snazi sve dok kosovske vlasti ne ukinu odluku za koju u Sarajevu i Beogradu tvrde kako krši temeljna pravila CEFTA-e.
Odluka vlade Kosova ozbiljno pogađa srbijanske i bosanskohercegovačke izvoznike, posebice prehrambenih proizvoda. Godišnji izvoz iz Srbije na Kosovo vrijedan je oko 400 milijuna eura dok se iz BiH na Kosovo plasira roba u vrijednosti većoj od 80 milijuna eura.
Zamjenik kosovskog premijera Enver Hoxhaj obrazložio je ove protekcionističke mjere potrebom zaštite gospodarskog, ali i političkog suvereniteta Kosova čiju samostalnost Srbija uporno odbija priznati. BiH je uz Srbiju jedina država regije koja do danas nije priznala Kosovo kao neovisnu državu a razlog je u tome što se dužnosnici iz reda bosanskih Srba odlučno protive svakoj inicijativi da se taj problem riješi.
Njihove opstrukcije idu tako daleko da su onemogućile i putovanje državljana BiH na Kosovo i obratno.
“Odluka o ekonomskim mjerama štiti interese Kosova, unutarnji i vanjski integritet i suverenitet, to je najbolji odgovor na destruktivno i antieuropsko ponašanje Srbije”, kazao je ranije Hoxhaj.
Ministari Šarović i Ljajić sada su reagirali zajedničkim pismom upućenom dužnosnicima EU-a, misiji UN-a na Kosovu i američkoj administraciji u kojemu traže da se izvrši pritisak na Kosovo da povuče sporne odluke o dodatnom uvoznim pristojbama. Iskazali su i negodovanje zbog najave kosovskih vlasti da će sva uvozna roba ubuduće morati biti propisno deklarirana sukladno međunarodno priznatom statusu Kosova.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter |Facebook | Instagram.