Od postavljanja kamena temeljca davne 2006. godine do danas - izgrađena je zgrada prvog državnog zatvora u Bosni i Hercegovini. Čini se apsolutno nevjerojatnim da je državi za to bilo potrebno 13 godina, a da zatvor i dalje ne radi.
Tek izgrađen, a već zatvoren. Vrata kompleksa državnog zatvora otvarana su za radnike, nadzornike i rijetke druge posjetitelje poput novinara 2017. Točnije, za sve, osim za zatvorenike i pritvorenike Suda BiH, što porezne obveznike svaki dan stoji novca jer se plaća drugim zatvorima.
Cijeli projekt stajao je oko 40 milijuna eura od čega su 11 milijuna bespovratna sredstva koja su osigurali inozemni donatori odnosno najvećim dijelom Europska unija te nešto vlada Švedske.
“Nedavno je stiglo upozorenje kako postoji realna mogućnost da donatori koji su za izgradnju zatvora darovali sredstva u iznosu od 11 milijuna eura zatraže povrat tih sredstava od Bosne i Hercegovine jer nas smatraju neodgovornima.
Želim vjerovati da će pojedini članovi Vijeća ministara koji svojim djelovanjem održavaju ovakav status quo konačno promijeniti mišljenje i dati zeleno svjetlo za formiranje institucije zatvora, a mi već imamo pripremljen hodogram aktivnosti za stavljanje zatvora u rad”, kazao je za N1 Josip Grubeša, ministar pravde BiH.
Ne mogu se dogovoriti hoće li upravitelj zatvora biti Hrvat ili Srbin
Ministar pravde nije htio nikoga izravno imenovati, ali Hina donosi pregled medijskih napisa u BiH koji citiraju anonimne izvore iz Ministarstva pravosuđa koji tvrde kako je sve zakočio sukob između Grubeše i zamjenika predsjedatelja Vijeća ministara BiH i ministra vanjske trgovine Mirka Šarovića.
Grubeša bi, kako tvrde “Oslobođenje”, “Dnevni avaz” i portal Faktor, da novi upravitelj bude Hrvat dok Šarović traži da se na tu poziciju imenuje Srbin.
“Zapelo je oko toga tko će biti upravitelj zatvora, hoće li to biti srpska ili hrvatska komponenta. Ministar pravosuđa hoće da njegov čovjek bude upravitelj i tu je sve zapelo”, izjavio je izvor kojega prenosi “Oslobođenje”.
Bez odabira upravitelja ne može se napraviti ništa jer je upravo zadaća te osobe voditi postupak odabira svih 273 zaposlenika koliko bi ih po sistematizaciji radnih mjesta trebalo biti u novom zatvoru.
Dok traje borba za nacionalnu kvotu na rukovodećim mjestima gomilaju se troškovi, a funkcionalnost novog zatvora je dovedena u pitanje.
Ministar Grubeša potvrdio je kako se iz državnog proračuna sada mora zatvorima u entitetima plaćati za svaki dan koji u njihovim ćelijama provedu osuđenici koji bi trebali kaznu izdržavati u državnom zatvoru.
Zatvor u Vojkovićima za to vrijeme je postao svojevrsna kuća duhova jer su iz njega otišle i četiri osobe koje su tamo radile na održavanju nužnih tehničkih funkcija.
Zatvor je tako od nove godine potpuno pust i zaključan, u njemu su isključeni svi telefoni i internet.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.