Šarec: Slovenija pozitivno gleda na kinesku inicijativu 'Jedan pojas, jedan put'

Regija 12. tra 201914:28 > 14:30
REUTERS/Srdjan Zivulovic

Slovenija kao i druge zemlje u regiji pozitivno gleda na kinesku inicijativu “Jedan pojas, jedan put” te pozdravlja prijedlog da se u forum "16+1" uključi i Grčka, kazao je u petak u razgovoru za ljubljansko "Delo" slovenski premijer Marjan Šarec tijekom summita Kine i 16 zemalja spomenute inicijative u Dubrovniku.

Dolazak na skup u Dubrovniku ujedno je i Šarecov prvi posjet Hrvatskoj otkako je prije šest mjeseci postao predsjednik slovenske vlade.
“Slovenija ima pozitivno stajalište prema inicijativi ‘Jedan pojas, jedan put’. Kina već investira u Hrvatsku, Crnu Goru i druge države u ovoj regiji. Slovenija kad se radi o otvorenosti za takvu suradnju nije nikakav izuzetak”, kazao je Šarec, dodavši da bi za Kinu možda mogla biti zanimljiva slovenska luka Koper kao jedna vrsta “prozora” prema Europi.

Dodao je kako ga veseli što će se inicijativi pridružiti i Grčka, u kojoj su kineska ulaganja već velika, jer to znači da bi suradnja s Kinom u tom pogledu mogla biti model i za druge europske države.

“Mi u srednjoj i istočnoj Europi mogli bismo u tom smislu biti uzor drugima. Jasno, neke su članice EU-a u tom pogledu fleksibilnije, a druge manje fleksibilne. Velike imaju stanovitih rezervi. Ali, za nas manje članice, kamo uvrštavam i Grčku, te za balkanske države, pogled na Europsku uniju je ponešto drukčiji. U tom smislu moramo naći pravi put između pripadnosti EU-u i njenim obvezama i pravilima ponašanja s jedne, te naše samostalnosti u donošenju odluka, s druge strane”, kazao je Šarec za vodeći slovenski list, ističući interes svoje zemlje za većom suradnjom s Kinom i investicijama na području infrastrukture, logistike i tehnologije.

Kineska korporacija Hisense lani je kupila slovenskog proizvođača kućanskih aparata Gorenje, a sve dosadašnje kineske investicije u Sloveniji procjenjuju se na oko milijardu eura.

Robna razmjena Slovenije s Kinom iznosila je prošle godine 1,3 milijarde eura, od čega je više od milijarde eura predstavljao uvoz iz Kine.
Slovenski je premijer u razgovoru ocijenio da mu se čini kako bi u okviru foruma, u čijem je središtu jačanje veza s Kinom, moglo doći i do uspostave tješnjih odnosa s drugim državama u regiji.

“Mislim da smo u prošlosti tu suradnju malo zanemarili, bez obzira na to što su Slovenija i Hrvatska članice Europske unije. No, Slovenija budno prati događanje na zapadnom Balkanu, koji dobro poznaje i svakako želi nastavak njihovih pregovora za ulazak u EU”, kazao je Šarec, dodavši da bi to bio dobar signal svim državama u regiji da ih Unija želi u svojoj obitelji.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.