Oni koji danas vode politiku u regiji ulaguju se gubitnicima iz Drugog svjetskog rata, a pokušaj izjednačavanja Bleiburga i Jasenovca ruga se žrtvama fašizma, rekao je posljednji predsjednik SFRJ Stjepan Mesić na Antifašističkom pikniku na Fruškoj gori.
Petnaesti i, kako je rekao njegov domaćin Aleksadar Popov, posljednji put, okupio je nekadašnje državnike, diplomate, novinare i članove Igmanske inicijative.
Uz partizanske pjesme i pozdrav koji je i danas, kažu, podjednako bitan kao prije 70 godina.
“Antifašisti i antifašistkinje – smrt fašizmu, sloboda narodu!”
Na Fruškoj gori okupili su se 15. i posljednji put. Prijatelji iz nekada zajedničke države. Vrijeme je, kažu, da štafetu prepuste mlađima.
“To je tim prije potrebno zato što nam se fašizam više nego ikada, bar u novije vrijeme, otvoreno kezi i pokazuje svoju odvratnu njušku i ako se mi tome ne budemo suprotstavili, situacija će biti mnogo gora”, kazao je Aleksandar Popov iz Centra za regionalizam.
“Mnogi to podcjenjuju, mnogi misle da je to nešto prolazno, ali bauk fašizma kruži Europom i on je i nas zahvatio. Ne možeš izjednačiti Jasenovac sa Bleiburgom. Prije svega, tamo nitko nije ubijen, tamo je kapitulirala kvislinška vojska”, kazao je Mesić.
Tekovine antifašizma zajedno njeguju. Prije skoro dva desetljeća osnovali su Igmansku inicijativu kako bi se suprotstavili rastućem nacionalizmu. Za razliku od političara, koji pregovaraju o tome hoće li i kada sjesti za pregovarački stol, oni s razgovorom nikada nisu ni prestajali.
“Zašto je tako teško razgovarati ili pregovarati? Pa svaki misli da ima pravo, a nitko ne misli da svi imaju pravo”, izjavio je Zef Šalja iz NVO “Majka Tereza”.
“Mi ne pregovaramo, mi razgovaramo. U tome je glavna razlika”, rekao je karikaturist Predrag Koraksić Koraks.
Zato je proces okupljanja lidera iz regije koji su pokrenuli njemačka kancelarka i francuski predsjednik dobar korak, kaže posljednji jugoslavenski ministar vanjskih poslova.
“Ključno u tome je steći međusobno povjerenje, ključno u tom dijelu je ojačati odgovornost, ključno u tom dijelu je napraviti jedno novo samopouzdanje, zajedničko”, naglašava jugoslavenski političar i diplomat Budimir Lončar.
A prije svega toga, dodaje Lončar, treba prestati s negiranjem i prekrajanjem povijesti – čestom pojavom u regiji danas.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.