BiH već niz godina slovi za zemlju u kojoj su socijalna, ekonomska , politička i druga prava - ugrožena. Taj trend se nastavlja i dalje, a stručnjaci kažu kako su građani BiH gotovo sigurno najugroženiji u regiji.
“Oni su ti koji će sve inicirati, koji će dati političku podršku svemu. Konkretno govoreći, sama poboljšanja se tiču, pod jedan, modernizacije pravnog okvira u određenim oblastima i pod dva spreovođenja zakona”, rekao je Erol Mujanović.
Najgora situacija u BiH je sa vladavinom prava. Prava domaćih, ali i stranih građana se, iako zaštićena zakonom, ne poštuju.
“Sudstvo je krajnje neefikasno, često korumpirano i u premaloj mjeri nezavisno od izvršne vlasti. Izvršna vlast utvrđuje praktično i imenuje sudije na posredan ili neposredan način”, kazao je Dušan Gamser.
Sloboda medija, ekonomska, građanska i socijalna prava u BiH su također ugrožena. Susjedne zemlje su u daleko boljem položaju.
“I dalje postoji ogroman jaz među zemljama. Grčka i Hrvatska prednjače, negdje u sredini je Srbija, a na začelju su Albanija i Bosna i Hercegovina”, smatra Charles du Vinage.
Kako bi se stvari pokrenule, prvi korak mora napraviti vlast. A vlast zabavljena sama sobom, prema dosadašnjim iskustvima, to još dugo neće i ne može učiniti.