BiH pred novim sankcijama?

Regija 24. tra 201512:28 > 12:30
ANADOLIJA/Medin Halilović

Vlasti u Bosni i Hercegovini ne pokazuju dovoljno spremnosti za borbu protiv terorizma, a dokaz za to je činjenica da zbog političkih opstrukcija koje dolaze iz Republike Srpske još nisu usvojeni zakoni kojima bi se spriječilo financiranje terorističkih aktivnosti, upozorio je u petak američki diplomat David Robinson.

Robinson obnaša dužnost zamjenika Visokog predstavnika međunarodne zajednice u BiH.

“Nema sive zone u nekim pitanjima, a terorizam je jedno od takvih. Borba protiv financiranja terorizma dio je toga. Ova zemlja mora se odlučiti gdje je, hoće li biti dio borbe protiv terorizma ili biti najslabija karika”, kazao je Robinson kako ga citira sarajevski “Dnevni avaz”.

Robinson je ovime komentirao činjenicu da je Odbor stručnjaka Vijeća Europe za procjenu mjera za sprječavanje pranja novca i financiranja terorizma (MONEYVAL) ocijenio kako BiH ne surađuje jer nije usvojila izmjene kaznenog zakona kojima bi se to pitanje uredilo.

To je rezultat činjenice da parlament BiH do sada nije usvojio izmjene što ih je predložilo Vijeće ministara u ranijem sazivu, a razlog je protivljenje vlasti Republike Srpske da slučajeve povezane s financiranjem terorizma istražuju i procesiraju pravosudna i policijska tijela na državnoj razini.

Iz RS-a traže da za to budu ovlašteni isključivo entiteti.

MONEYVAL je prošlog tjedna stoga prijavio BiH Radnoj skupini za financijsko djelovanje (FATF), posebnom međuvladinu tijelu koje okuplja predstavnike tridesetak država Europe.

FATF je utemeljen 1989. godine s ciljem promoviranja učinkovite primjene zakonskih i drugih mjera usmjerenih na sprječavanje pranja novca i financiranja terorizma.

Konkretna zadaća FATF-a, kao tijela za donošenje političkih odluka, je stvoriti preduvjete kako bi se nacionalni zakoni na ovom planu usuglasili s međunarodnim standardima.

BiH je sada na korak do stavljanja na tzv. “sivu listu” MONEYVAL-a, što bi značilo dodatne provjere svih financijskih transakcija s tom zemljom.

Veleposlanik Robinson ocijenio je kako je u pitanju “uznemirujući” razvoj događaja. “BiH je možda jedina ili jedna od rijetkih koje je MONEYVAL uopće prijavio FATF-u”, kazao je Robinson upozoravajući kako tu nema mjesta nikakvoj šali.

Potvrdio je kako se u ovom slučaju odgovornim smatraju vlasti RS-a, koje od Daytonskog sporazuma pokušavaju uzeti samo ono što im se u njemu dopada, a ostalo ignoriraju.

“Ne možete u ovom slučaju biti ‘malo trudni’. Ili jeste ili niste”, kazao je Robinson ističući kako su u ovom slučaju u RS-u izabrali pogrešnu stranu.

O problemu nastalom nakon što je MONEYVAL prijavio BiH FATF-u raspravljalo je i Vijeće ministara BiH, a ministar sigurnosti BiH Dragan Mektić ocijenio je kako je ostalo još vrlo malo vremena za djelovanje.

“Ključna stvar je usvajanje izmjena odnosno dopuna Kaznenog zakona BiH. To je odbijeno na Domu naroda parlamenta BiH i mi sada moramo u roku od mjesec dana završiti taj posao”, kazao je Mektić potvrdivši kako će se u protivnom BiH naći na popisu zemalja koje ne surađuju u borbi protiv terorizma i na kojemu nema niti jedne europske države.