Ubrzanje zaraze očekuje Srbiju iduća 72 sata i za očekivati je rast umrlih, rekao je u četvrtak navečer predsjednik Srbije Aleksandar Vučić i ponešto ublažio mjere izolacije nakon oštrih kritika javnosti i civilnog društva.
Vučić je na konferenciji za novinare, nakon zajedničke sjednice dvaju nacionalnih kriznih stožera, priopćio procjenu da se sljedeća dva tjedna, oko 15. i 16. travnja, u Srbiji očekuje najteži udar.
Nemamo eksponencijalni rast broja oboljelih i umrlih, ali od svih ovisi kako će biti u budućnosti, istaknuo je direktor Infektivne klinike u Beogradu dr. Goran Stevanović.
Najveća žarišta zaraze su Beograd, Ćuprija, Čačak i Valjevo, a prvi put je službeno potvrđeno da zaraženih ima i unutar zdravstvenog sustava, među kojima najmanje 64 liječnika u Beogradu.
Ministarstvo zdravstva priopćilo je u četvrtak popodne da su za posljednja 24 sata u Srbiji tri osobe preminule, a potvrđeno je 111 novooboljelih od koronavirusa , što je ukupno 1.171 od koji su 783 hospitalizirani, a 81 je na respiratoru.
Ukupan broj žrtava od Covida-19 u Srbiji do četvrtka u 15 sati je 31, a sljedeći epidemiološki presjek je u petak u 15 sati.
Umirovljenicimai termin za kupnju, a psima za šetnju
Presudno je važno da se građani nastave ponašati disciplinirano, rekao je Vučić.
Najavio je nove mjere ograničenja kretanja – policijski sat vikendom, od 13 sati u subotu do ponedjeljka u pet ujutro.
Iznimka će biti umirovljenici koji će, po ranijoj uredbi vlade, moći u trgovine svake nedjelje od 4:00-7:00 satu ujutro.
Nakon brojnih prosvjeda i peticija najavljena je olakšica za šetnju kućnih ljubimaca – od 23:00 do jedan sat iza ponoći i to najviše 200 metara od mjesta prebivališta, ali uz zabranu okupljanja više od dvije osobe na jednom mjestu.
U ranijim istupima predstavnici državnih tijela nisu isključili mogućnost uvođenja potpune zabrane kretanja u trajanju od 24 sata.
Srbijanska vlada u četvrtak je, samo dan pošto ju je donijela, povukla spornu odluku kojim se informiranje tijekom pandemije Covida-19 centralizira na Krizni stožer, nakon pritužbi medijskih udruga da odluka upućuje na uvođenje cenzuru.
Srbija je među državama koje su donijele najstrože mjere u borbi protiv epidemije. Brojne nevladine udruge poput Human Rights Watcha upozoravaju vlade da se ne koriste pandemijom za gušenje sloboda i ljudskih prava.
Pomoć Putina i Macrona
Predsjednik Srbije najavio je da će, poslije razgovora s ruskim šefom države Vladimirom Putinom, u petak iz Moskve u Beograd sletjeti prvi transoportni zrakoplov “Iljušin” s opremom, lijekovima i osam liječnika, te stručnjacima koji dezinficiraju objekte i ulice.
Vučić je rekao da je razgovarao i s francuskim predsjednikom Emanuelom Macronom i od njega zatražio sirovine za hidroksiklorokin kako bi Srbija mogla u “Galenici” proizvoditi lijek “klorokin”, koji se koristi kao antimalarik, ali se dosad poakazao uspješnim i u liječenju Covida-19.
Prvi slučaj koronavirusa u Srbiji registriran je 6. ožujka, a taj nulti pacijent, primljen na liječenje u Suboticu, pa u Novi Sad, pušten je iz bolnice kao oporavljen.